BE NDIHMON INDINË

0
259

Bashkimi Evropian tha se do të dhurojë 2 milionë euro ndihmë për viktimat e përmbytjeve të mansunëve në shtetin veri-lindor të Asamit në Indi, njofton DPA.

Që kur kanë nisur në mesin e muajit qershor, përmbytjet kanë lënë të vdekur 100 persona dhe kanë zhvendosur qindra mijëra të tjerë – raporton Rel.

Fondet e BE-së do të ofrojnë ndihmë për rreth 80 mijë njerëz dhe “dhe do të dedikohen në veçanti për kategoritë më të prekura, si grupet me të varfëra dhe minoritetet fetare”, ka bërë të ditur Komisioni Evropian.kohaislame