Bie paundi britanik në prag të fjalimit të kryeministres

Paundi britanik ka rënë në nivelin më të ulët në më shumë se tre muaj, pas raporteve se Britania do të braktisë tregun e përbashkët të Bashkimit Evropian, në kuadër të daljes nga blloku.

Paundi ka rënë në një kohë të hënën nën 1.20 dollarë.

Monedha ka rënë edhe kundrejt euros, në rreth 1.13, në tregun aziatik.

Analistët thonë se tregtarët kanë reaguar ndaj raporteve se kryeministrja e Britanisë, Theresa May, do të shfrytëzojë një fjalim të martën për të sinjalizuar daljen e vendit nga BE-ja.

Sipas disa raporteve, ajo do të sinjalizojë tërheqjen nga tregu i bërbashkët dhe unioni doganor, edhe pse Qeveria britanike i ka cilësuar këto si “spekulime”./kumti.com

Artikulli paraprakNë kërkim të formulës për themelimin e Ushtrisë së Kosovës
Artikulli vijuesA po e nxit Beogradi shpalljen e Asociacionit apo autonomisë serbe në veri Kosovës?