Bushati në Ankara: Shqipëria ka të njëjtin qëndrim me Turqinë sa i përket FETO-s

ANKARA (AA) – Ministri i Jashtëm i Turqisë, Mevlüt Çavuşoğlu dhe homologu i tij nga Shqipëria, Ditmir Bushati kanë mbajtur një konferencë të përbashkët për media pas takimit të tyre kokë më kokë dhe mes delegacioneve në ndërtesën zyrtare të ministrisë, raporton Anadolu Agency (AA).

Ministri i Jashtëm i Shqipërisë Bushati, në lidhje me strukturimin e organizatës terroriste FETO në Shqipëri tha se “Ne tregojmë të njëjtin qëndrim me Turqinë, e mbështesim Turqinë dhe në këtë çështje jemi të vendosur. Në kuadër të procedurës së brendshme ligjore jemi në bashkëpunim me qeverinë e Turqisë për të kapërcyer çdo pengesë”.

Pasi ka vënë në dukje se qeveria shqiptare ka dënuar pa mëdyshje menjëherë tentativën e grusht shtetit të 15 korrikut, Bushati tha se populli turk në natën e tentativës së puçit është mbështetur në mënyrë të vendosur tek demokracia duke shprehur në emër të qeverisë ngushëllimet për personat që humbën jetën.

Ndër të tjera Bushati theksoi se mes dy vendeve ka marrëdhënie të forta dhe strategjike dhe se një Turqi e fortë është e rëndësishme jo vetëm për rajonin por edhe për vendet e Evropës. “Fuqinë e Turqisë e kemi vërejtur në luftën kundër migracionit dhe kundër terrorizmit”, ka thënë Bushati.

Ai shprehu mirënjohje ndaj Turqisë e cila në ditët e vështira ka qenë pranë vendit të tij duke mbështetur anëtarësimin e saj në organizata si NATO. Bushati tha se nuk do ti harrojnë asnjëherë ndihmat e ofruara nga Turqia.

Ministri Bushati rikujtoi se në takimin me Çavuşoğlun janë dakorduar në çështjen për zhvillimin e bashkëpunimit në çështjet si atë të energjisë, transportit, bujqësisë dhe turizmit. Ai ka theksuar se gjithashtu kanë diskutuar edhe çështjen e disaporës shqiptare duke rikujtuar se në Turqi jeton një masë e madhe e qytetarëve turq me origjinë shqiptare.

Struktura e FETO-s në Shqipëri

Në pyetjen në lidhje me strukturimin e FETO-s në Shqipëri, ministri Bushati është përgjigjur se “Tregojmë të njëjtin qëndrim me Turqinë, e mbështesim Turqinë dhe në këtë çështje jemi të vendosur”.

“Në kuadër të procedurës së brendshme ligjore jemi në bashkëpunim me qeverinë e Turqisë për të kapërcyer çdo pengesë. Miku im Çavuşoğlu e shprehu shumë qartë. Ashtu siç e shprehu edhe ai nuk ka nevojë për panik. Për sa kohë që ne jemi dy vende mike dhe vëllazërore që bashkëpunojnë në çdo fushë si ajo e energjisë, sigurisë dhe ekonomisë ne jemi bashkë me Turqinë. Ne jemi krah për krah dhe pranë Turqisë”, ka thënë minstri Bushati.

Artikulli paraprakTërmeti në Itali në momentin e ndeshjes Pescara – Atalanta (VIDEO)
Artikulli vijuesKasami: Funksionarët e BDI’së më shumë harxhojnë kohë në Ankara duke kërkuar fonde, sesa hise në buxhetin shtetëror