Cajit, ilaci më i mirë kundër gripit dhe të ftohurit

0
159

Ne te vertete caji eshte i njohur nga te gjithe per efektet e tij kunder gripit dhe te ftohurit. Ai eshte i pasur ne kalori, nuk eshte i kushtueshem dhe pergatitet lehte.

Caji permban polifenole, te cilat kane antioksidante mbrojtes. Polifenolet jane antibakteriale, antivirale dhe veprojne si antiinflamatore, – thote Uendi Bazilian, nje mjek amerikan.

Sipas tij, por edhe eksperiencave jetesore, jane tashme te ditura efektet pozitive qe jep caji ne shendetin e njeriut. E rendesishme eshte te njihet menyra dhe masa e duhur per pergatitjen e tij, per te marre rezultatin e deshiruar dhe per te mbajtur nen kontroll presionin e gjakut, funksionin e zemres dhe veshkave.

Keshillohet perdorimi i 4-5 biskotave me elb cdo dite. Sidomos nese doni te luftoni gripin. Lulja e Blirit nje tjeter bime qe perdoret kunder kolles eshte edhe lulja e blirit.

Mjeket keshillojne te pihet tre deri ne kater gota me caj bliri ne dite nga njerezit qe kane kolle. Efektet do te jene te menjehershme. Fieri i Gurit nje tjeter menyre qe perdoret nga mjekesia popullore per largimin e kolles eshte fieri i gurit. Caji i perftuar nga fieri pihet cdo mengjes nga nje gote./IKB/kohaislame