Sunday, November 27, 2022

Masakra e Bihorit në “Natën e Bozhiqëve” viti 1943 (mbi 4.628 banorë shqiptarë janë...

0
Masakra e Bihorit në Natën e Bozhiqëve të 1943tes. Mbi 4 628 banorë shqiptarë janë vrarë, therur, dhe masakruar në forma të ndryshme forcat...

Marrëdhëniet e politikanëve shqiptarë me fenë dhe simbolika e vizitës së përfolur të Nishanit...

0
Vizita e presidentit Nishani në dy Vendet e Shenjta të Islamit përbën një zhvillim të rëndësishëm për nga pikëpamja politike e diplomatike për Shqipërinë...

Pse Amerika ndërhyri në Afganistan dhe Kush e shpiku Terrorizmin? (Fakte Tronditëse)

0
Para viti 1980, Afganistani prodhonte 0% të opiumit në botë. Pasi SHBA/CIA mbështeti fitorën e Muxhahedinëve në luftën Sovjetiko-Afgane, nga viti 1986 është prodhur 40%...

Mite dhe realitete të Haremit

0
Leslie P. Pierce Fragment i shkëputur nga libri i Leslie P. Pierce, Haremi Perandorak (Shtepia botuese Logos-A, 2015). Ne në Perëndim jemi trashëgimtarë të një tradite...

Kastriot Myftaraj, thirrje për gjenocid ndaj muslimanëve shqiptarë

0
Kastriot Myftaraj, i njohur për qëndrimet e tij të hapura anti-muslimane, menjëherë pas vizitës së Presidentit turk Rexhep Tajip Erdogan, ka postuar në faqen...

A e dini se Genghis Khan ka vrarë më shumë njerëz sesa Hitleri?

0
Edhe pse trashëgimia e lënë pas nga Genghis Khan është brutale, mizoritë nuk janë të njohura në mbarë botën. Adolf Hitleri dhe Genghis Khan janë...

Shkaqet e fuqizimit te Sufizmit ne periudhen e fundit te Perandorise Osmane dhe devijimet...

0
Shkeputur prej pjeses se faktoreve qe ndikuan ne renien e Perandorise Osmane prej librit “Ngritja dhe renia e Perandorise Osmane” te nje prej historianeve...

Erdogani, El-Sisi dhe dyfytyrësia e Perëndimit

0
Atmosferë funerali u lëshua mbi metropolet perëndimore pas shpalljes së rezultateve të zgjedhjeve parlamentare në Turqi, të cilat në mediet perëndimore gjerësisht u përshkruan...

Misionarët në Kosovë dhe arsyet e konvertimit të Muslimanëve Kosovarë

0
”T’i marrim fëmijët e muslimanëve dhe t’i sjellim në vendet tona, kështu t’i ushqejmë me kulturën tonë, e pastaj t’i kthejmë në vendin e...

Pse refugjatët spo shkojnë në Arabi?

0
Debati që po bëhet këto ditë, kur tema refugjatëve është bërë trend global është se ku janë vendet e Gjirit? Pyetje me të drejtë,...