A duhet të ndalohen lajmet e rrejshme në mediet sociale?

Shkencëtarët paralajmërojnë, politikanët ndalojnë, juristët e botës digjitale protestojnë - dhe rrjetet sociale nuk dinë kujt t'ia prishin e kujt t'ia ndreqin. Screenshot Facebook ZDDK...

Çka duhet të mësojmë nga arrestimi i fundit i Ramush Haradinajt? – Rexhep Qosja

Akademiku Rexhep Qosja ka reaguar për arrestimin e Ramush Haradinajt, duke thënë se ky veprim i Francës është pasojë e themelimit të Gjykatës Speciale...

Besa e çunave dhe e gocave te Shkupit dhe Çeshtja e Shqiptareve të Maqedonisë! 

Edhe pak jave na ndajne nga zgjedhjet parlamentare ne Maqedoni. Ekipet politike tashme kane mbyllur te gjitha llogarite dhe po bejne pergatitjet e fundit....

Edhe krimet e komunistëve rrezikojnë të quhen normale

Nga Fitim Zekthi Gjëja më e shëmtuar në lidhje me poshtërsitë apo krimet e kryera në mënyrë sistematike dhe të organizuar është përpjekja për t’i...

“Qëndroni, mos e leni kte fé! Rune besën e t’parve tuj!”

Të gjitha falënderimet e plota dhe madhështia absolute i takojnë vetëm All-llahut të Madhëruar, i Cili krijoi vdekjen dhe jetën, si sprovë për kalimtarët...

New York Times: Mos fajësoni “Vehabizmin” për terrorizmin

  Nga Mohammed Alyahya | New York Times Fjala “Vehabizëm” është bërë gogol në Perëndim dhe shihet si përgjegjëse për radikalizimin e muslimanëve nëpër botë. E...

Vdekja e alimit është vdekje e alemit

Omer Berisha   Një kategori e pazëvendësueshme e të dashurve tanë janë dijetarët islamë, të cilët në vazhdimësi ndriçojnë rrugën drejt amshimit me përpjekjet e tyre...

Përmendje për dijetarin, eruditin, alimin, kolosin e dijes dhe enciklopedistin Shuajb el-Arnauti 1928-2016

(Përmendje për dijetarin, eruditin, alimin, kolosin e dijes dhe enciklopedistin Shuajb el-Arnauti 1928-2016, 28 tetor, e xhuma) Në vitet e nëntëdhjeta, dikur kur lexoja më...

Luftë e re në Irak: Siria po mbetet në harresë, sepse Musuli është ardhmëria...

Në vitin 2011 patëm botuar një shkrim me titull “Lindja e Mesme, mësim edhe për Ballkanin”. Aty patëm thënë se “Pranvera Arabe” mund të...

Nga Amir B. AHMETI*: “Kolegji Elektoral” në SHBA dhe hija e etërve themelues

I. Si Partia Republikane, edhe ajo Demokratike, me shumë fanatizëm dhe krenari e mbrojnë sistemin e tërthortë të zgjedhjeve presidenciale në SHBA, ku përmes “Kolegjit...

Na ndiqni

169,404NdjekësPëlqe
0NdjekësNdjek
33NdjekësNdjek
3NdjekësNdjek
0PëlqimePëlqe
0AbonuesAbonohu
- Advertisement -

Artikujt e fundit

Tabela e shkurtimeve te fjalorët e shqipes

Tabela e shkurtimeve është listë në një fletë të fjalorëve që jep shpjegime për shkurtimet e fjalëve dhe shenjave të përdorura në atë fjalorë....

Pamje nga aksioni i Policisë së Kosovës në Zubin Potok

Aksioni i filluar në mëngjesin e ditës së sotme në Veri të Kosovës po vazhdon. Në hyrje të Zubin Potokut Policia e Kosovës ka...

Rritet numri i policëve të plagosur – i pesti duke u trajtuar

Është rritur numri i policëve të plagosur në aksionin e policisë në Veri të vendit.Numri deri tani ka shkuar në pesë. Rastin për klankosova.tv e...