SHEJH NASIRUDIJN ALBANI – Hadithologu më i shquar i shekullit

SHEJH NASIRUDIJN ALBANI Hadithologu më i Shquar i Këtij Shekulli Nasirudin Nuh Nexhati, apo siç njihet nga të gjithë si Albani (për shkak të origjinës së...

HAFIZ HALIT BUSHATI

HAFIZ HALIT BUSHATI ( ? - 1916) Koha ka vënë murin e heshtjes për këtë personalitet, që me jetën e veprën e tij prej kleriku mysliman...

Ky është heroi Omer- el-Muhtari

Një ngjarje e madhe që ka ndodhur para ekzekutimit të Omer el Muhtari dhe fjalë të mëdha që i mban mend historia Islame. A ke...

ARIF SHALA – Vëllezër mos e braktisni Drenicen

ARIF SHALA Vëllezër Mos e Braktisni Drenicen Arif Shala është biri i Drenicës së Kosovës. Lindi më 1909 dhe që në moshë të re, kur ishte...

50 fakte të rralla për Ajnshtajnin: Sekretet e njeriut më të zgjuar të të...

Albert Ajnshtajn është shkencëtari më i zgjuar që ka jetuar ndonjëherë. Një prej arritjeve që ktheu faqen e historisë së shkencës ishte ekuacioni E=mc2. Ai...

Gjenialiteti i Bismarkut në krijimin e Gjermanisë

Nga: Gjon Boriçi* (Ese në kuadër të 142 vjetorit të themelimit të shtetit gjerman) Në shekullin e XIX kur Oto fon Bismarku po...

Këto janë shehidët medresantë

Në mesin e vrarëve apo dëshmorëve të luftës së Kosovës kundër regjimit të Serbisë kishte edhe nga imamët dhe medresantët e Bashkësisë Islame të...

JETA DHE MOMENTET E VRASJES SE ISA BOLETINIT BASHKE ME GRUPIN E TIJ

Isa Boletini lindi në kullën e Boletinëve, afër Mitrovicës, më 15 janar 1864. Vitet e rinisë i kaloi në vendlindje. Në prill të 1881...

Ebu Hanife.

Ebu Hanife ishte i lindur në Kufa në 80/699 ku ai kaloj pjesën më të madhe të jetës së tij. Kufa ishte një nga...

A E NJIHNI KËTË NJERI?

A E NJIHNI KËTË NJERI?    Ju ndoshta jeni një ateist ose një agnosticist; ose ndoshta ju i përkisni ndonjë sekti fetar (ose feje të...

Na ndiqni

166,372NdjekësPëlqe
0NdjekësNdjek
33NdjekësNdjek
3NdjekësNdjek
0PëlqimePëlqe
0AbonuesAbonohu
- Advertisement -

Artikujt e fundit

Ish shef i misionit amerikan në Kosovë: mungesa e vëmendjes amerikane u ka dhënë...

Ish shef i misionit amerikan në Kosovë: mungesa e vëmendjes amerikane u ka dhënë mundësi lobistëve që ka punësuar Beogradi, që të ndikojnë në...

Tabela e shkurtimeve te fjalorët e shqipes

Tabela e shkurtimeve është listë në një fletë të fjalorëve që jep shpjegime për shkurtimet e fjalëve dhe shenjave të përdorura në atë fjalorë....

Pamje nga aksioni i Policisë së Kosovës në Zubin Potok

Aksioni i filluar në mëngjesin e ditës së sotme në Veri të Kosovës po vazhdon. Në hyrje të Zubin Potokut Policia e Kosovës ka...