Tuesday, May 24, 2022

14 ushqimet që ndihmojnë mëlçinë të eleminojë toksinat

0
Megjithëse trupi ynë detoksifikon në mënyrë të natyrshme vetveten çdo ditë nëpërmjet mëlçisë, mushkërive, sistemit limfatik, lëkurës, veshkave dhe aparatit tretës, mbetje të tjera...

Telemjekësia shqiptare

0
Me ndihmën e Usaid, Ministria e Shëndetësisë ka mundur të ndërtojë qendrën e telemjekësisë pranë Spitalit Rajonal të Shkodrës. Në ceremoninë e përurimit të...

Mjekët: Pastrimi i veshëve në brendësi, i rrezikshëm

0
Mënyrave të pastrimit të veshëve nga brenda, i ka ardhur fundi. Po po, nuk do të dukeni si pisanjosë nëse nuk i pastroni veshët,...

Trajtimet natyrale të Diabetit

0
Nisur nga fakti se diabeti Tipi I shpeshherë shkakohet nga faktorë të trashëguar, është e vështirë për të marrë masa parandaluese, por në anën...

Studimi: Kanella, sekreti i një truri të shëndoshë

0
Një dozë e përditshme e kanellës mund të jetë ndihma më e madhe për studentët të cilët kanë vështirësi në të mësuar. Departamenti Amerikan për...

Në barnatore merren edhe narkotikët pa recetë të mjekut

0
Në barnatoret e Kosovës, barnat në përgjithësi, përfshirë edhe ato narkotike dhe psikotrope, shiten pa recetën e mjekut. Këtë e thonë vetë zyrtarë të...

Si duhet të flemë?

0
Njerëzit kalojnë pothuajse 1/3 e jetës së tyre në gjumë. Megjithatë kjo kohë nuk është e njëjtë për çdo person. Cilësia e orëve të...

Dhjetë pretekstet më të njohura për të mos ushtruar

0
Kur në një moment kuptojnë që nuk mund të përthekojnë pantallonat e tyre të preferuara, shumë vendosin të fillojnë të bëjnë diçka për vete....

Revolucion në higjienën orale – brusha me ultrazë

0
Për dallim nga pastrimi i gurëzve te dentisti, valët ultrazë janë më të dobëta dhe nuk e dëmtojnë smaltin, por vrasin bakteret, reduktojnë erën...

Dobitë shëndetësore të Dudit të zi (Manit) – Morus nigra

0
DUDI ZI (Morus nigra) Përmbajtja: flavonoide, taninë, kumarinë, sheqer, vitamina A,B1, B2, C. Vetitë - përdoret për shërim te faringut të pezmatuar gjithashtu, në mjekimin - kundër anemisë, -...