Ushqimet që ju ndihmojnë ta luftoni lodhjen pranverore

0
Këshilla – Lodhja për t’u çuar, sikleti pas drekës, kafeja e domosdoshme për t’u zgjuar… Tashmë pranvera pothuajse ka ardhur dhe bashkë me të...

Skandali me “mishin belg” alarm i fundit

0
Oda Ekonomike e Kosovës (OEK), nëpërmjet një reagimi publik lidhur me skandalin e “mishit belg” ka thënë se ka ekspozuar shumë qartë rrezikun e...

QKUK-ja përfshihet nga zjarri

0
Qendra Klinike Universitare e Kosovës ka njoftuar se sot rreth orës 11:50, në repartin intensiv të Klinikës Obstetrike Gjinekologjike në një Intra tavolinë ka...

Shenjat paralajmëruese të sëmundjeve të zemrës

0
Sëmundja e zemrës është shkaku numër një i vdekjes në vende të ndryshme të botës. Arteriet e bllokuara shpesh çojnë në sëmundje të zemrës, që...

E frikshme, robotët po mbysin njerëzimin

0
Robotët në të ardhmen mund të kërcënojnë seriozisht jetën dhe sigurinë e njerëzve paralajmërojnë shkencëtarët. Në ditët e sotme vërtet që robotët ecin me vështirësi...

Këto zakone ju dëmtojnë veshkat

0
Veshkat janë ndër organet vitale të trupit, pasi funksioni i tyre është eliminimi i mbeturinave dhe toksinave nga trupi. Kështu, ato rregullojnë nivelet e mineraleve,...

Gjakderdhja nga mishi i dhëmbëve

0
Sipas hulumtimeve më të fundit, ekspertët paralajmërojnë meshkujt që vuajnë nga gjakderdhja e mishrave janë më të rrezikuar nga impotenca. Hulumtimi, i botuar në revistën...

Eksportuesit kryesorë në botë të gjakut

0
Gjaku i njeriut dhe kafshëve është një nga produktet më të tregtuara në botë. Sipas PCI (indeksi i kompleksitetit të produktit), gjaku i njeriut apo...

Asnjëherë mos i lejoni fëmijët të ulen në këtë mënyrë

0
Asnjëherë mos i lejoni fëmijët tuaj të ulen në pozicionin “W”; Ja arsyeja “Ulja -W” është një pozicion që zakonisht përdoret nga fëmijët. Në këtë...

Dhimbjet e kyçeve

0
Inflamacioni dhe dhimbjet e kyçeve; Ushqime që duhet t’i shmangni dhe ushqimet që ndihmojnë për reduktimin e dhimbjeve Inflamacioni dhe dhimbja e kyçeve është një...