Egjipt: Mohamed Morsi sot del para gjykatës

0
216

Presidenti i përmbysur i Egjiptit, Muhammad Morsi, do të dalë te dielen para gjykatës – këtë herë nën akuzat për spiunazh dhe konspiracion për kryerjen e akteve të “terrorizmit”.

Prokurorët thonë se Morsi dhe 35 të pandehur të tjerë kanë komplotuar me grupin palestinez të Hamasit dhe Hezbollahun e Libanit.
Morsi po gjykohet edhe për përfshirjen e tij në vrasjen e protestuesve opozitarë në dhjetor të vitit 2012.
Ish Presidenti egjiptian është përmbysur ne nje grush-shtet nga ushtria në korrikun e vitit te kaluar./abcnews/kohaislame