Egjipt: Tentim për atentat ndaj Sisit

Partia e cila deri para pak muajsh qeveriste Egjiptin njoftoi se ka pasur një tentim atentat ndaj kreut të ushtrisë dhe ministrit të mbrojtjes, Abdel Fatah Al Sisit.

Faqja Zyrtare Partisë së Lirisë dhe Drejtësisë deklaroi se ministri i Mbrojtjes Abdel Fatah al-Sisi i është nënshtruar një tentative për vrasje, nga se edhe u plagos. Web faqja thotë se lajmi është mjaf i sigurtë, dhe sfidon kreun e ushtrisë për të bërë paraqitje publike, e jo ti krahasoj këto lajme si thashetheme.
Sipas kësaj faqeje, Sisi i është nënshtruar një tentative për vrasje nga një prej oficerëve të tij. Ai ka marrë plagë në këmbë dhe në mushkëri. Gjenerali kondiserohet gjerësisht si arkitekt i grusht shtetit ushtarak në Egjipt, i cili përvec se shkatërroi vendin politikisht dhe ekonomikisht, ka lënë mijëra viktima si pasojë e dhunës ushtarake dhe policore. /mszh/kohaislame

Artikulli paraprakInterneti ka “vrarë” CD-të dhe gazetat, por jo librat
Artikulli vijuesAntibiotikët NUK i çlirojnë hundët dhe NUK e ndalojnë kollën