Egjipt: Thirrje për manifestime në prag të gjyqit të Mursit

0
132

Koalicioni islam i bëri sot thirrje mbështetësve për manifestime më 4 nëntor, me nisjen e procesit gjyqor të presidentit egjiptian të larguar Muhamed Mursi, duke ngjallur frikën e përshkallëzimit të mëtejshëm të dhunës.

Muhamed Mursi u mbajt i fshehur pas rrëzimit nga ushtria më 3 korrik, gjithashtu 14 persona të tjerë do të paraqiten në Gjykatën e Kajros me akuzën ”’nxitës të dhunës” në demostrata.

Aleanca kundër grushtit të shtetit, koalicioni pro-Mursi i drejtuar nga Vëllazëria Myslimane, Vëllazëria e ish-presidentit, konstaton se organizatorët e grushtit të shtetit po përpiqen të thyejnë vullnetin e popullit dhe revolucionit”, u shpreh Mursi, gjatë një deklarate. /trt/kohaislame