Eksperiment social: Shikoni reagimin e kalimtarëve, kur shohin se një mysliman që falet në rrugë keqtrajtohet (Foto/Video)

Dy shokë kanë realizuar një eksperiment social, për të shikuar nëse qytetarët do të ndërhynin kur të shohin një burrë mysliman duke u keqtrajtuar derisa falet në rrugë.

Kennedy Clink 20-vjeç, shtiret sikur sulmon verbalisht mikun e tij Fahim Miah 17-vjeç, derisa po falej në katër lokacione të ndryshme në qendrën e qytetit Cardiff.
Videoja e eksperimentit social, shfaq tri momente kur kalimtarët e rastit ndërhyjnë për të mbrojtur Fahimin, i cili fyhet dhe kërcënohet nga Clink.

https://www.youtube.com/watch?v=tIDaxYWNB-Y

Artikulli paraprakDosja e Shefave XI: Muja “spiunon” bashkëpartiakët te shefi, Grabovci e quan Kurtin “peder”
Artikulli vijuesVideo e rrallë: Nënë Tereza duke çuar lule te varri i Enver Hoxhës