Ëmbëlsirë me fruta manaferra

0
256

Përbërësit

60gr biskota

2 ve

50g e sheqerit

1 lugë vanilje

150ml pana

300g e manaferrave të ngrira ne frigorifer

50 gr Gjalpë

pak kripe

Pergatitja:

Biskotat i grijme me ane te mikserit dhe i bejme pluhur.I hedhim ne nje ene, ku aty shojme dhe gjalpin e shkrire.Tek ena shtojme dhe manaferrat te copetuara ne 2 copa ose me shume. Në një tas, tundim vezën me krem dhe sheqer vaniljen, dhe një majë luge me kripë.Pasi i kemi hedhur te gjithe produktet, i perzijme me mikser derisa te marrim nje mas homogjene dhe te qet,,pra qe te mos kete topa.Ne nje tav te luer me gjalp dhe me leter furret ,hellim brumin ne te. Dhe e fusim te piqet ne furre te ngrohur me pare ne teperature 200 °C per 25 -30 min.Nese eshte e nevojshme mund ta lem dhe pak,,gjithmone duke e bere prove me kruajsen e dhembeve,,mos e hiqni asnjeher pa e bere kete prove.Pasi eshte pjekur e lem të ftohtë, dhe e zbukurojme siper me fruta si manaferra qershija etj (sipas deshires suaj ) Pasi kemi mbaruar dekorimin e fusim ne frigorifer derisa te jeet e gatshme per tu sherbyer./tryeza

Shprëndaje
Artikulli paraprakTorte e zezë
Artikulli vijuesRolle prej çokollate