Fëmijët “viktima të luftës” në Jemen

Që nga marsi i vitit 2015 e deri më tani nga konfliktet e vazhdueshme mes forcave të qeverisë dhe atyre Husi dhe mbështetësve të presidentit të rrëzuar Ali Abdullah Salih në Jemen jetën e kanë humbur 1.163 fëmijë, raporton AA.

Në një deklaratë me shkrim nga Zyra e Fondit të OKB-së për fëmijët (UNICEF) në kryeqytetin jemenas Sana thuhet se është përcaktuar që në konfliktet në vend deri më tani jetën e kanë humbur 1.163 fëmijë ndërsa janë plagosur 1.730 të tjerë.

Më tej thuhet se në luftën e Jemenit fëmijët janë keqpërdorur nga të gjitha palët kryesisht nga Husitë. Kjo dukuri është rritur për shtatë herë në vitin 2016 dhe se afërsisht 1.200 fëmijë janë detyruar të luftojnë.

Artikulli paraprakFranca organizon takim ndërkombëtar në nivel ministrash për Mosulin
Artikulli vijuesErdoğan për praninë e forcave turke në Bashika: Kemi përgjegjësi historike