Holland: Siria të mos përdorë armatim kimik

0
168

Presidenti i Francës, Fransua Holland, i ka tërhequr vërejtjen presidentit të Sirisë, Bashar al-Asad, se çfarëdo përdorimi i armatimit kimik do të ishte “arsye legjitime për intervenim direkt”.

Këto komente zoti Holland i bëri mbrëmë gjatë fjalimit vjetor për politikën e jashtme para ambasadorëve francezë në Paris.
Mëtutje, zoti Holland ka theksuar se Franca do ta njeh një qeveri të përkohshme të Sirisë, kur ajo të formohet dhe kërkoi nga kryengritësit që këtë ta bëjnë sa më shpejtë./BS/kohaislame