Ishte një jehudi extrem papritmas u bë një thirrës i njohur në Izrael

Revista Esh-shebab interviston Hoxh Jusuf Hatab i cili ishte jehudi extrem ,papritmas u be njė thirrės mysliman i njohur ne Izrael! Emri i tij i vėrtet ėshtė Jusuf Benjan Kuhinė 37 vjeqar …………….. Ishte njė jehudi extremist,lindi, dhe njė kohė te gjatė jetoj ne Shtetet e Bashkuara te Amerikės . U edukua ne frymėn e jehudve qe pėrkrahin lėvizjen extremiste “Sasha”.Lėvizje kjo qe mohon te drejtėn e qdo jo jehudie pėr te jetuar ne Palestinė dhe thėrrasin pėr eliminimin e tyre. Vazhdoj kėshtu ne kėto mendime saqė kur i lindi fėmiu i katėrt e emėroj Gufidja pėr nder te hahamit {klerikut fetar )extrem Gufidja Jusuf ,udhėheqės i kėsaj lėvizjeje .Vendosi te shpėrngulej ne Izrael pėr te kontribuar me pėr se afėrmi ne pėrhapjen e ideve te lėvizjes se tij extreme ,gjė qe kishte filluar qysh para dy vitesh ,kur papritmas u takua me njė te ri mysliman nga Emiratet e bashkuara Arabe ne njė forum qati ne internet .Pas njė bisede te skuter te njoftohet me pėr se afėrmi me islamin dhe myslimanet .Nuk kaloj as njė javė te plot dhe i habiti te gjithė qe ishin rreth tij me konvertimin e tij ne islam, pastaj atė e pasuan bashkėshortja dhe fėmijėt e tij .Tash ėshtė prej davetgjitve –thirrsav – me te mėdhenj mysliman ne internet ……

Revista Esh-shebab e intervistoj atė neper internetit dhe telefonit Jusuf Hatab -Dėshirojmė te njoftohemi me ju ? —

Quhem Jusif Kuhinė jam rritur me njė familje jehude fetare, aty i mora mėsimet e para fetare mėsime kto qe me mbjellėn ne kokėn time idenė se vetėm jehudet meritojnė jetėn komode –fisnike-dhe kush do qe del para saj ėshtė burim i sykeqes dhe duhet zhdukur Edhe pse jam rritur ne Shtetet e bashkuara te Amerikės kam qen ne rrjedhja se ēka po ndodh ne lindjen e mesme .kam qen si ēdo i afėrm imi i anėtarėsuar ne lėvizjen extremiste Sasha . Ėndrra ime ka qen te jetoj ne token e premtuar –sipas mėsimeve jehude Palestine ėshtė toka e premtuar e jehudve- Por te shpėrngulesh ne Izrael nuk ishte lehtė siē e paramendojnė disa, pėr shkak te pamundėsisė pėr te gjet punė .Mirėpo para katėr viteve gjeta njė vend pune ne kampin ( Gush Gadif) na Gaza. Vendosem unė dhe familja ime dhe u shpėrngulem ne Izrael. Nuk munda te jetoj ne Gaza ma shumė se dhjet dit pėr shkak te intifadės se pandėrprerė edhe pėr kundėr dėshirės sime te jetoj ne mesin e te afėrmeve te mi jehud. Udhėtova pėr ne Kudsin perėndimor ku dhe ishte qendra e lėvizjes extremiste Sasha Atje u takova me anėtaret e kėsaj lėvizje ku dhe mu shtuan njohuri te pėrgjithshme lidhur me idetė dhe besimet e kėsaj lėvizje deri ne at shkallė sa qe femiun tim te katėrt e emėrova Gadifja nga dashuria e thellė qe kisha ndaj udhėheqėsit te kėsaj lėvizjeje teologut –prijėsit – Gadifja Jusuf Ne atė kohė fėmijėt e mi mėsonin teuratin ne rrjetin e kėsaj lėvizje ku dhe arritėn diploma dhe mirėnjohje pėr suksesin e tyre sfidues . Pasoja te njėjtėn metodė qe kishte babai im me mua qysh ne *mbjellja e-ngulitja –e botėkuptimeve dhe besimeve te lėvizjes Sash ne kokėn e tyre gjithashtu i ndjekja mėsimet fetare ne sinagogė ne Kuds –

Si u njoftuat me fenė islame ? —

Un jam prej atyre qe e pėrdorin shumė internetin .qysh kur isha ne Shtetet e Bashkuara te Amerikės kam qen edhe ende jam prej frekuentuesve te forumeve dhe qateve ,posaēėrisht pasiqe jeta ime e mbyllur beri qe kėto sajte –faqe – te jen dritare pėr mua qe te shikoj boten pėr rreth. Njė dit prej ditėve takova njė person nga Emiratet bashkuara Arabe dhe nuk e dija se ėshtė mysliman .bisedonim tema te pėrgjithshme .Kur kuptoj se jam jehudi izraelit vendosi te nderprej bisedėn. Pasi qe e pyeta pėr shkakun .mi dėrgoj disa mesazhe te njėpasnjėshme . qe pėr mua ishte njė goditje e fort ,si njė dridhje e rrymės gjė qe me ndihmoj t i kthehem te vėrtetės . Shkruante pėr gjenocidin dhe dhunėn qe ushtronin izraelitet ndaj muslimanve dhe urrejtjen e tyre ndaj te tjerėve ,dhe qėndrimin e islamit ndaj Pejgamberve dhe pjestarve te feve tjera .Kishte njohuri te shumta rreth islamit . U ndjeva shumė i dobėt kur i bėra njė replikė. Edhe pse biseda jon pas njė kohe shumė te shkurtėr u ndėrpre ,ishte momentet e para kur u ndjeva i magjepsu ndaj islamit .Nga dėshira e madhe te njihem pėr se afėrmi me mėsimet islame dhe besimin islam Pas ksaj u takova edhe disa herė tjera me ketė djalosh nga Emiratet i cili quhet Salih dhe debatonim pėr disa ēėshtje qe i kisha lexuar ne disa libra rreth islamit dhe nuk i kisha kuptoja .Bisedėn e bėnim ne gjuhen angleze dhe me orė te tera .Bisedonim pėr ēdo gjė ėshtė serioze, kush fillova te ndjej ne brendinė time se ajo qe po e bejm kundrejt palestinezėve ėshtė gabim dhe jonjerėzore . Pėr kundėr pamjes qe e shikoja si njė terrorist i cili dėshiron te na vras ,fillova t,i shikoj ne pamjen e tyre te vėrtet .Ata edhe pas gjithė ksaj qe iu behet ,buzėqeshja nuk ju largohet nga fytyra e tyre .Ēdo herė u ndjeja i habitur se ēka po e shtyn te riun i cili ėshtė ne vlug te jetės ,ta lej ēdo gjė anash ,dhje te luftoj pėr qeshjen e tij. Pasi mendova njė kohė te gjatė vendosa ta pėrqafoj islamin E lajmėrova shokun tim Salihun u gėzua shumė dhe kėrkoj nga un te mendoj mirė edhe njėherė ,vetėm e vetėm qe konvertimi im te mos jetė konvertim emocional . Fillova tre lexoj Kuranin edhe pse ne jehudizem kjo konsiderohet prej mėkateve te mėdhaja ……….mirėpo isha i vendosur ne atė qe po e bej dhe lajmėrova bashkėshorten time dhe te afėrmit e mi pėr konvertimin tim ne islam.

-A nuk i frikėsohesh kundėr pergjigjjev nga te afėrmit e tu , pėr ketė vendim ?—

Ne te kalueren si ēdo jehudi tjetėr ,u friksojsha prej ēdo gjeje edhe nga hija ime ,por pasiqe Allahu me ka udhėzuar ne islam ,nuk i frikėsohem askujt tjetėr pėrveē T ij.Njeri prej shkove palestinez me kėshilloj ta fsheh ēėshtjen time qe te mos ballafaqohem me ndonjė problem nga shokėt e mi te me parshim te lėvizjes Sasha ……….. U falsha ne shtėpi dhe i mbyllja dyer e dritare kur kėndoja Kur an. Mirėpo nuk mund te qėndroja ne ketė gjendje dhe me ndihmėn e disa vėllezėrve Palestinez u transferova ne njė vend Arab ne Kudsin lindor ne fshatin Ebu gush -Si e binde familjen te konvertohen ne islam? –Njė dit prej ditėve i tregova gruas time pėr konvertimin tim ne islam edhe pse e hidhėruar ,nuk e lajmėroj askėnd . I beja thirrje ne islam por ajo refuzoj dhe me tha kam lindur jehudike dhe dua te vdes jehudike …………… pėrderisa ėshtė kėshtu masuniste extreme nuk desha t[ia le fėmijėt t[mi edukoj n leket frymė ,por pasi u konsultova me disa dijetar me kėshilluan te mos e divorcoj ,sepse nuk e ndalon martesėn me breje .Vėrtet vazhdova me te dhe vazhdimisht e ftoja ta pėrqafoj islamin ,por pa ndonjė rezultat .Pas dy javėsh u habita kur kėrkoj nga un t[i ndihmoj si te deklarohet myslimane .Kuptova se kishte lexuar librat te cilat i kisha lexuar un dhe ishin shkak pėr konvertimin tim. Ai gėzim nuk pėrshkruhet . Tash me jam Jusuf Hatab ne vend te Jusuf Kohinė ,gjithashtu edhe ajo e ndėrroj e saj prej Luna Trim ne familjen Hatab .Djali madh Izra i cili ka 12 vjet ; Abdul Aziz : Vajza Asida 18 vjeēare Hasibe . Rehajm 8 vjeēar : Abdul Hamid ,kurse Gadifja i vogel Abdullah.

Qfar ishin problemet mete cilat jeni ballafaquat kur familja juaj deklaruan pėr konvertim ne islam?–

Vendimi pėr konvertim ishte i lehtė ne mesin ton ,mirėpo fundi nuk ishte kėshtu .Kam punuar ne partitė me extreme ne bot , fėmijėt e mi kanė mėsuar ne shkollat jehudike ,kurse un dėshiroja te jetoj ne mesin e vėllezėrve te mi mysliman dhe tua mėsoj fėmijėve gjuhen arabe qa ta kuptojnė fenė e tyre sa ma mirė .U takova me hoxh Ikreme Sabri myftiun e Kudsit dhe kėrkova nga ai te jetė dėshmitar pėr konvertimin tim . Me lajmėroj se duhet marr njė dokument identifikimi si mysliman qe z[i lejohet hyrja ne pėr xhamia si dhe vizita e Mesxhidi Aksas e kjo kėrkon dy dokumente , njė nga gjykata fetare izraelite me qendėr ne Kuds e tjetra nga gjykatėsi mysliman i Kudsit te cilin edhe veē e kam marr ne tetor te vitit te kaluar ,dokument ky me te cilin i posedoj te gjitha te drejtat si ēdo mysliman tjetėr .Mirėpo autoritet izraelite ende refuzojnė ta njohin konvertimin tim ,por kjo nuk me intereson pasiqe nuk ndikon negativisht ne leje qėndrimin tim apo pėr te drejtat e fėmijėve te mi pėr mėsim ,dhe veē i kam regjistruar ne shkollat arabe .Gjithashtu kemi pas probleme me fqinjėt tan jehudi para se te shpėrngulemi ne Kuds e ne anėn tjetėr kemi pas kėrcėnime edhe prej extremistave ndaj fėmijėve si doemos gjetja punė njė kohė te gjatė derisa njeri prej dijetareve me afroj punė ne njė shoqatė bamirėsie islame ne Kuds.

Si i sheh gjerat qepo ndodhin ne token ne token e okupuar ,pas konvertimit ne islam? —
Jeta ime ka ndryshuar persisht . kam qen njeri i mbyllur larg njerėzve kur u shpėrngula ne Izrael u lutesha tri herė ne dit si ēdo jehudi tjetėr por nuk mendoja t[i fus ne praktik te gjitha mėsimet fetare ne tersi .i pasoja mėsimet dhe sugjerimet e teologėve jehudi pa marr parasysh se a janė ne pajtueshmėri me mėsimet fetare a o .Mirėpo pasi pėrqafova islamin ,kam filluar qejehudiymin ta shikoj si fe larg miteve masuniste .Ne terat nuk citat qe flet se Palestina ėshtė e jehudve .ashtu sikurse edhe jehudet brejt e tanishėm nuk kanė asnjė argument qe ata janė jehudit vendas te cilėt kanė dal me Musen Alejhi selam nga ky vend gjithashtu kam fillu qe gjerat t[i gjykoj me neutralitet Si prind i katėr fėmijėve ndjej dhimbjen dhe pikėllimin qe e ndjejnė familjet ne Palestinė pasi qe kanė humbur fėmijėt e tyre .

– Tani cili ėshtė kontributi i juaj pėr predikimin e islamit si fe e tolerancės ? —

gjatė dy viteve te fundit jam munduar te lexoj sa me shumė libra qe kanė te bejn me islamin dhe qe shpjegojnė te vėrtetėn e tij . Gjithashtu kam pėrvetėsuar gjuhen arabe gjė qe me ka ndihmuar ta kuptoj Kur,anin ne mėnyrė me te thuktė Tash me jam be i njohur edhe ne Izrael pasi kam ngrit padi kundėr gjykatėsit i cili refuzon te ma jep dokument zyrtar qe dėshmon pėr konvertimin tim ne islam. Gjithashtu kjo me ka ndihmuar qe t,u dal ne ndihmė disa jehudive tjerė jo extremist pėr ta kuptuar fenė islame dhe mos t,iu besojnė gėnjeshtrave dhe thash e thėmėve qe fliten neper medijat izraelite Po ashtu kam hap edhe njė web faqe ne internet( www.jews-for-allah.org) qe ka nje aktivitet te bujshėm ne fushėn e davetit .Mundohem qe ne pėrmes tij te prezantoj mendimet e drejta ne dialog ne mes feve ,prezantimin e islamit me njė prezantim te kjart dhe te thjesht , si dhe prezantimin mendimeve neutrale lidhur me konfliktin ne rajon .

Intervistoj neper mes telefonit dhe internetit Welid Faruk Muhamed….
pėrktheu Burim Dalipi student pran:
Universidad International De America Latin
www.uial.org

Artikulli paraprakGratë në një shoqëri Kuranore
Artikulli vijuesÇfarë thonë Europjanët për zhvillimin e shkencës të Muslimanëve