Japonia dhuron mbi 1 miliard dollarë për refugjatët sirianë

0
163

Kryeministri i Japonisë, Shinzo Abe, ka thënë se shteti i tij do të dhurojë 1.56 miliardë dollarë për të ndihmuar refugjatët sirianë dhe irakianë të zhvendosur nga konflikti në Lindjen e Mesme.
Në fjalimin e tij në Asamblenë e Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara, Abe ka thënë se sivjet Japonia do të dhurojë 810 milionë dollarë, tre herë më shumë sesa vitin e kaluar.

Ai ka shtuar se shteti i tij do të dhurojë edhe 750 milionë dollarë për paqe në Lindje të Mesme dhe Afrikë.