Kek me karota

0
281

Përbërësit:

1 filxhan çaji me karota të prera

1 filxhan çaji me mollë të prera

1 filxhan çaji me sheqer

1 filxhan vaj

1 filxhan rrush i thatë

½  filxhan lëng portokalli

3 filxhanë çaji miell me një lugë kafeje sodë buke

1 lugë kafeje kanelle

 

Përgatitja:

Rrihni sheqerin dhe vajin, dhe me ngadalë përzieni të gjitha përbërjet me radhë në të njëjtën kohë. Miellin shtojeni të fundit. Lyejeni tavën me gjalpë dhe më pas me miell që të mos ngjisë dhe piqeni në një temperaturë 175 gradë, për 50 minuta deri në 1 orë.