"Kosova në vijën e zjarrit në konfliktin Washington-Moskë"

0
182
Sipas fjalëve të sekretarit amerikan të shteti John Kerry, disa vende europaine gjenden në “vijën e frontit në konfliktin ndërmjet Washingtonit e Moskës.

“Bëhet fjalë për Kosovën, Serbinë,Malin e Zi, Maqedoninë dhe vendet tjera: Gjeorgjinë, Moldavinë, Pridnjestrovla – ato janë në vijën e zjarrit”, ka deklaruar Kerry, transmeton RIA “Novosti”, përcjell koha.
Mediat ruse më herë kishin raportuar për gjoja pjesëmarrjen e ish-luftëtarëve të UÇK-së në luftimet në Ukrainë e kundër separatistëve.

Rusia në kohë të fundit ka akuzuar Serbinë për shkak se qeveria e saj ka angazhuar shtëpinë konsultative të ish – kryeministrit britanik Tony Blair./RTK/kohaislame