Kryeministri si kryenegociator, cenohet sovraniteti!

0
122

Lëvizja Vetëvendosje vlerëson se dialogu politik me Serbinë, ka për qëllim koncesione territoriale në dëm të shtetit të Kosovës.
Sipas kësaj lëvizje, kryeministri Hashim Thaçi për t’ia zgjatur jetën kësaj qeverie, është i gatshëm të bëjë çfarëdo koncesioni edhe pse një marrëveshje e tillë do ta gjymtonte Kosovën.

Nga ana tjetër, përfaqësues të LDK-së, kanë thënë për “Tribuna Shqiptare”, se janë pro një dialogu përmes të cilit do të përmirësohej jeta e qytetarëve serbë në veti të Kosovës dhe funksionimit të ligjit edhe në atë pjesë, por assesi që në këtë dialog të hapet edhe çështja e statusit të Kosovës.

Ndërkohë, përfaqësimi i dialogut në nivel kryeministrash nga partitë politike shihet si tendencë për hapjet të temave të cilat kanë të bëjnë edhe me statusin e Kosovës. /Telegrafi/kohaislame