Kryeministri turk: Çdo vend që përkrah Gylenin është në luftë me Turqinë

0
1014

Kryeminstri turk Binali Yildirim deklaroi sot para mediave se cilido vend që i qëndron pranë Fetullah Gylen, nuk do të jetë mik i Turqisë.

Pasi e cilësoi Gylenin si përgjegjës të tentativës për grusht shteti, kryeministri, tha se cçdo vend i tillë do të konsiderohet në luftë me anëtarin e NATO-s.

Qeveria e ka akuzuar Gulen se po tenton ta ndërtojë një strukturë paralele brenda gjyqësorit, sistemit arsimor, medias dhe ushtrisë, si një mënyrë për ta rrëzuar shtetin.