Kurban Bajrami, regjimi sirian pranon armëpushimin

0
136

 

Qeveria siriane ka pranuar armëpushimin e propozuar nga i dërguari i OKB-së dhe Ligës Arabe, Lakdar Brahimi per festen e Kurban Bajramit.

Vete Brahimi e dha lajmin ne perfundim te vizites se tij ne Damask.Opozita siriane e garantoi te derguarin nderkombetar se çdo pushim zjarri i vendosur nga forcat qeveritare, do te respektohet edhe nga kryengritësit.

Brahimi e ka bere te qarte se armepushimin me rastin e festes së Kurban Bajramit qe nis të premten ne rajon dhe zgjat kater dite, e kerkon edhe si mundesi per te lejuar zhvillimin e nje procesi politik. /tch/kohaislame