Ky është presidenti i ri i Parlamentit Evropian

Konservatori italian Antonio Tajani është zgjedhur presidenti i ri i Parlamentit Evropian.

Tajani, 63-vjeçar, dikur shërbente si zëdhënës i ish-kryeministrit italian Silvio Berlusconi.

Ai ka mposhtur në këtë garë italianin tjetër Gianni Pitella dhe do të zë vendin e gjermanit Martin Schulz.

Tajani siguroi 351 vota, për dallim nga 282 që mori Pittella./kumti.com

Artikulli paraprak“Daily Telegraph”: Kur Isë Boletini arrestonte rusë në Mitrovicë në vitin 1902
Artikulli vijuesKujdes: Nëse ju vjen ky mesazh në Gmail, assesi mos e hapni!