Lajm i Fundit: UEFA DHE FIFA NË MBROJTJE TË MAVRAJ

UEFA DHE FIFA NË MBROJTJE TË MAVRAJ

Kombëtarja e Shqipërisë në futboll është duke zhvilluar stërvitje në Austri, para fillimit të fazës finale për “Euro 2016” që do të mbahet në Francë. Nën drejtimin e trajnerit, Ganni De Biasi të pranishëm janë edhe 19 futbollistë tjetër.
Mirëpo, një ‘incident’ jo aq i këndshëm ka ndodhur para dy dite, kur mbrojtësi i kombëtares, ku ftubollisti i njohur shiptar Mërgim Mavraj ka refuzuar që ta veshte fanellën në të cilin ishte e vendosur logoja e “Birrës Peja” jo pse si produkt shqiptar, por si produkt Alkooli qe ne shume vende perendimore eshte e ndaluar reklama e cigareve dhe alkoolit ne vende publike aq me tepër te mapuilohet me lojtarët për interesa të biznesin pasi ata mbrojnë ngjyrat e flamurit kuq e zi dhe jo birrave.

Ndryshe agjencia e lajmeve “Presheva jonë” sot ka kontaktuar zyrtaret e FIFA-s ne Cyrih dhe ata te UEFA-s ne Nyon. “Alkooli dhe duhani ne shume mjedise botrre jane te ndaluar t ebeht reklamë…Nuk dime se sa kjo ceshtje eshte e rreguilluar me legjislacionin shqiptar. Prandaj ceshte reklamave ne dresat e lojatreve eshte qeshtje qe ju takon shteti, ne kete rastekipeve të kombëtareve. Nese futbollistet pranojne dhe në marreveshje me klubin, kjo mund te ndodhe qe ne tepine gjelber ata te bejne reklame birrave apo cigareve edhe pse kjo natyre e reklamaave nuk eshte e hijshme dhe e deshirueshme për syte e qytereve, sidomos per pulikun adoloshent, për fëmijet, rinne nen 18 vjecë..” kane pohuar sot ne Zvicer zyrtaret e UEFA-s dhe FIFA-s.

Ndërsa per rastin e Mavraj nje nga zyrtzaret e shtëpive fubollistike nderkombëtare ka pohuar se “nuk duhet imponuar askujt t’i behet reklame ne trupin e tij diqka qe nuk e deshiron. Nje impnim it ille eshte kunder ligjeve nderkombëtare dhe ligjeve humane..aq me teper nese vitkima nuk e pine duhanin apo alkooholin. ndryshe ko do te ishte manpulim dhe provokim..”

Artikulli paraprakHalil Matoshi: Mërgim Mavraj ni djalë pa shkollë
Artikulli vijuesKosova, imazhi i një viktime