Larja e duarve: arma e pare kunder virusit

0
189

Dita boterore e larjes se duarve, vendos ne dukje qe nese lani duart me uje dhe sapun eshte nje menyre me efikase per te mposhtur infeksionet e frymemarrjes dhe epidemite.
Kete vit 200 mije persona duhet te marrin pjese ne Diten Boterore te larjes se duarve: nje dite sensibilizimi qe ju kujton qe nje gjest kaq banal eshte I thjeshte per tu praktikuar “ larja e duarve me sapun dhe uje” . Kjo ju ndihmon te mposhtni viruset.
Nje dite e perkushtuar larjes se duarve mund te ju duket e kote. Megjithate nje anketim I bere kohet e fundit nga BVA per nje marke produktesh higjenike, tregon qe larja e duarve nuk eshte nje prioritet per te gjithe njerezit. Ajo perfshin nje periudhe epidemike te gripit, te stomakut ose te bronshitit.
Edhe nese 21,4% e njerezve lajne duart 10 here ne dite; ne disa situate ku higjena duket e rendesishme, larja e duarve duket plotesuese. Ky eshte rasti I transporteve te perbashketa: 55% e popullsise , nuk I lajne sistematikisht duart pasi te kene prekur dicka te ndotur.
Konstatim tjeter : 1/5 e njerezve nuk I lajne duart sistematikisht perpara se te hane. Kjo tendence eshte shume me e forte tek me te rinjte ( mosha 18-34 vjec) , ndersa 34% midis tyre nuk I lajne duart automatikisht per para se te ulen ne tavoline. Por jane me serioz kur behet fjala per gatim, meqe 86,6% midis tyre I lajne duart sistematikisht perpara se te gatuajne.
Si perfundim ajo qe duket me e rendesishmja : 12,5% e personave nuk I lane gjithmone duart kur dalin nga tualeti.
Ne nuk po ju themi te beheni te fiksuar pas sapunit, por eshte e rendesishme qe te kujdeseni per higjenen tuaj personale.