Maqedoni, Zoran Zaev prezanton “programin qeveritar”

Zaev u bëri thirrje partive politike që mbështetën partinë e tij për të formuar qeverinë e re të mbështesin këtë program, të marrin pjesë në qeveri dhe të angazhohen në zbatimin e këtij programi

Lideri i Lidhjes Social Demokratike të Maqedonisë (LSDM), Zoran Zaev, në një konferencë për shtyp në selinë e partisë prezantoi programin që e ka cilësuar si “të qeverisë së re të Maqedonisë”, program i cili sipas tij, është thelbi për nevojat e qytetarëve dhe do të kontribuojë që Maqedonia të ecë përpara, transmeton Anadolu Agency (AA).

Zaev theksoi se Maqedonisë i nevojitet një qeveri reformuese e dedikuar në ruajtjen e sovranitetit, integritetit territorial, anëtarësimit evropian të vendit, ndarjes reale të pushtetit dhe institucioneve profesionale. Ai u zotua se do të jetë kryeministër i të gjithë qytetarëve të Maqedonisë, pa marrë parasysh përkatësisë etnike apo fetare.

“Shumica parlamentare fuqishëm është e angazhuar në përforcimin e unitetit, sovranitetit dhe stabilitetit të Maqedonisë, si dhe deklaron vullnetin e saj politik për krijimin e një qeverie reformuese që do të përqendrohet në prioritet e përbashkëta strategjike të Maqedonisë dhe do të sigurojë tejkalimin e shpejtë të krizës politike duke siguruar ndarje reale të pushteteve, funksionimit të sundimit të ligjit dhe ndërtimin e institucioneve të forta dhe demokratike”, tha Zaev.

Zaev u bëri thirrje partive politike që mbështetën partinë e tij për të formuar qeverinë e re të mbështesin këtë program, të marrin pjesë në qeveri dhe të angazhohen në zbatimin e këtij programi. Ai poshtu i bëri thirrje edhe presidentit Gjorgje Ivanov që t’i jap mandatin për formimin e qeverisë së re, pasi që sipas tij, programi i partisë së tij nuk është në kundërshtim me Kushtetutën e Republikës së Maqedonisë, por në të kundërtën është e fokusuar në ruajtjen e sovranitetit dhe karakterit unitar të vendit.

“Sot prezantojmë programin e qeverisë së re këtu, sepse nuk është mundësuar të prezantohet në Kuvend. Ne do të përpiqemi për t’i larguar dyshimet e presidentit Gjorgje Ivanov që në afat brenda dhjetë ditëve të jap mandatin. Ivanov me vendimin e tij shkakton një grusht shteti”, deklaroi Zaev.

Në vijim, Zaev theksoi se do të paraqesë projekt-ligj të ri mbi përdorimin e gjuhëve, por në bazë të Kushtetutës dhe që do të jetë i pranueshëm nga partitë politike me të cilat është siguruar shumica parlamentare, përkatësisht 67 deputetë.

“Qeveria e re do të ndjek politikat me të cilat Maqedonia do të ndërtohet si shtet qytetar në të cilën të gjithë do të jenë të barabartë. Ne do të mbështesim politikën e gjuhëve në përputhje me nevojat e qytetarëve. Disa komuna në Maqedonia janë dygjuhësore, tregjuhësore dhe katërgjuhësore. Çdo komuniteti etnik do t’i mundësohet të përdor gjuhën e tyre. Me këtë nuk humbin qytetarë tjerë, ndërkohë fiton edhe Maqedonia. Është një gënjeshtër që të gjithë qytetarët, studentët apo ushtruesit e ndonjë detyre do të duhet të mësojnë një gjuhë të caktuar ose do të paguajnë gjoba”, deklaroi Zaev.

Zaev poashtu premtoi se do të punojë në zbardhjen e plotë të rasteve me ndihmën ndërkombëtare, të tilla si ngjarjet në Kumanovë, rastet e Monstrës dhe Sopotit, në mënyrë që siç theksoi ai, të sigurohet besimi i plotë mes qytetarëve.

Ndryshe, presidenti i Republikës së Maqedonisë, Gjorgje Ivanov, refuzoi të mandatojë liderin e LSDM-së për të formuar qeverinë e re, duke u arsyetuar se “nuk do të mandatojë çdo kë që negocion për platforma të vendeve të huaja me të cilat cenohet populli maqedonas, kërcënohet shteti unitar, sovraniteti dhe pavarësia”.

Artikulli paraprakNë Stamboll rrëzohet një helikopter, disa të vdekur
Artikulli vijuesMinistri i Jashtëm i Serbisë përshëndet vendimin e Hagës