Mbi 60 të vrarë nga sulmi në një park në Pakistan (FOTO)

0
228

Autoritetet në Pakistan kanë bërë të ditur se nga një sulm i dyshuar vetëvrasës janë vrarë së paku 65 persona, shumica e tyre gra dhe fëmijë, si dhe janë plagosur qindra të tjerë, njofton REL.

Sulmi ka ndodhur në një park publik në qytetin e Lahores, ku të krishterët kanë qenë duke festuar Pashkët.

Një degë e talibanëve pakistanezë ka marrë përgjegjësinë për sulmin e së dielës, duke thënë se ka sulmuar qëllimisht të krishterët në parkun Gulshan-e-Iqbal.

Ahsanullah Ahsan, zëdhënës i fraksionit taliban që e quan veten Jamat il Ahrar, ka paralajmëruar se grupi mund të kryejë sulme të tjera dhe se sulmi i fundit ka qenë “mesazh” për kryeministrin Nawaz Sharif, i cili e konsideron provincën Punxhab dhe kryeqytetin e saj Lahore si bastion të tij politik.

Shpërthimi ka ndodhur në portën kryesore të parkut, në një zonë ku zakonisht lihen makinat dhe në një distancë të shkurtër nga këndi i fëmijëve.

Shtëpia e Bardhë e ka dënuar sulmin duke e cilësuar si “frikacak” dhe është zotuar se do të punojë me Pakistanin “për t’i mposhtur ata që terrorizojnë vendin”.

“Shtetet e Bashkuara e dënojnë në termat më të fuqishëm sulmin e sotëm terrorist në Lahore të Pakistanit”, ka thënë Ned Price, zëdhënës i Këshillit për Siguri Kombëtare të presidentit të SHBA-së, Barack Obama.

“Ky akt qyqar në një park që prej kohësh ka qenë i qetë, ka lënë të vrarë dhjetëra civilë të pafajshëm dhe të plagosur dhjetëra të tjerë”, ka shtuar ai.

Pamjet e mediave dhe dëshmitarët kanë treguar skena të tmerrshme të masakrës.

Fëmijë dhe gra janë parë duke qëndruar në pishina gjaku, duke qarë dhe bërtitur. Ekipet e shpëtimit, policia dhe kalimtarë kanë bartur të plagosur me auto-ambulanca dhe makina private.

Pakistani ka vuajtur vazhdimisht nga dhuna që lidhet me talibanët, grindjet sektare dhe aktivitetin e bandave kriminale.

Men mourn the death of their relatives after a blast outside a public park in Lahore that was attacked

 

Bodies were lined up by the side of a fairground ride after the tragic bombing in which 65 people have been killed, and the death toll is expected to rise further

 

People in the area rushed to help more than 200 people who were injured in the blast and they are now filling up hospitals nearby

 

The blast occurred in the parking area of Gulshan-e-Iqbal Park, a few metres away from children's swings, and most of those hurt and killed are thought to be women and children

 

There was no immediate claim of responsibility for the blast but the country is plagued with Taliban insurgents and criminal gangs

 

Police cordoned off an area where crowds of people still remain, pictured metres away from a fairground ride in the park.

 

Pakistani rescuers use a stretcher to lift a body from a bomb blast site in Lahore which targeted Christians

 

People were seen picking up the debris which was scattered on the ground after the bomb went off

 

Men mourn the death of their relatives after a blast outside a public park in Lahore that was attacked

 

Bodies were lined up by the side of a fairground ride after the tragic bombing in which 65 people have been killed, and the death toll is expected to rise further

 

People in the area rushed to help more than 200 people who were injured in the blast and they are now filling up hospitals nearby

 

The blast occurred in the parking area of Gulshan-e-Iqbal Park, a few metres away from children's swings, and most of those hurt and killed are thought to be women and children

 

Police cordoned off an area where crowds of people still remain, pictured metres away from a fairground ride in the park.

 

Pakistani rescuers use a stretcher to lift a body from a bomb blast site in Lahore which targeted Christians

 

People were seen picking up the debris which was scattered on the ground after the bomb went off

 

People were carried out of the blast zone unconscious and eyewitnesses saw body parts strewn all over the floor after the bloody attack

 

Ambulances rushed to the scene and dozens of people were put on stretchers and taken to hospitals nearby

 

Video Player