Operacione ajrore nga Forcat e Armatosura të Turqisë në veri të Irakut

Janë kryer operacione ndaj pozicioneve të caktuara (depove të municioneve, bunkerë dhe strehimoret) në rajonet Sinat, Haftanin dhe Gara në veri të Irakut

 

ANKARA (AA) – Forcat e Armatosura të Turqisë kanë kryer operacione ajrore ndaj kampeve të organizatës terroriste PKK në veri të Irakut, raporton Anadolu Agency (AA).

Sipas deklaratës të publikuar nga Shtabi i Përgjithshëm të Turqisë, si pasojë të zbulimeve të bëra dje në orët 20.40-22.00, sipas kohës lokale, janë kryer operacione ndaj pozicioneve të caktuara (depove të municioneve, bunkerë dhe strehimoret) në rajonet Sinat, Haftanin dhe Gara në veri të Irakut.

Ndërsa pozicionet të zbuluara në rajonin Hakurk, janë qëlluar sot në orët 06.50-07.40, sipas kohës lokale.

Pozicione të caktuara në operacionet janë shkatërruar plotësisht.

Artikulli paraprakNuman Kurtulmush: Lufta kundër terrorizmit është përgjegjësi kombëtare
Artikulli vijuesNga sulmet ajore të ushtrisë siriane në Rakka, 43 të vdekur