Pese kurthet e dietave

0
268

Edhe tek dietat me te mira fshihen disa momente te cilat mund t’i quajme kurthe te verteta.

Ja disa prej tyre:

1. Konsumoni ushqime me permbajtje te ulet yndyrnash
Keto lloj ushqimesh pergjithesisht jane te pasura ne Sheqerna, te cilat shtohen per te permiresuar shijen e tyre.
Sheqeri i shtuar provokon prodhim te shtuar te insulines dhe kjo con ne krijimin e gjendje se urise.
Zgjidhja
Rekomandohet qe ushqimet me permbajtje yndyrnash te konsumohen ne disa vakte dhe ne porcione te vogla.

2. Konsumoni sa me shume uje
Konsumi i ujit eshte nje keshille e vlefshme, por jo duke e mbajtur shishen nen skrivani. Ne kete rast mesohet dembel dhe kjo con ne akumulim te kalorive.
Zgjidhja
Ne vend qe te mbani nje shishe 2 litroshe, ne kete rast mesohuni te mbani nje shishe 0.5 litra, si dhe nje ore me zile qe tju kojtoje qe se paku nje here ne nje ore te merrni nje gote uje.

3. Konsumoni sa me shume farera, arra,fruta te thata.

Kjo sigurisht qe eshte nje keshille e mire, por edhe kjo ka rrezikun qe te mos kalohet masa e sasie.
Zgjidhja
Keto ushqime eshte me mire qe te zevendesohen me nje molle, nje karote, nje dore sedano.

4. Hani ne porcione te vogla
Edhe ky zakon dhe rregull i mire duket se ka te keqiat e veta.
Zgjidhja
Sipas dietologut Zoë Harcombe duhet te konsumohen porcione standard. Me kete dietologu i johur ka parasush konsumin e nje pjate me makarona ne mengjez, jo me shume se sa masa e nje topi tenisi. Nje porcion tjeter me djathe sa masa e nje kutie shkrepse. Dhe se fundmi, nje porcion tjeter me mish ose peshk.

5. Hani mengjez te shendetshem
Edhe ky eshte nje rregull i arte, por me rreziqet e veta. Keto lidhen me se shumti me prishjen e nivelit te sheqerit ne gjak.
Zgjidhja
Sipas Geoff Jowett eshte mire qe mengjezi te jete i pasur ne proteina si veze, kerpudha, domate. Ky lloj ushqimi eshte ne gjendje te ruaje nen kontroll gjendjen e urise.