Pispili me dhalle (Leqenik me presh)

0
415

Tituj alternative te recetes per regjionin e Kosoves (Leqenik me presh).

Përbërësit:

  • Gjysem kg.miell misri
  • 1 kg presh (prasa) te zjerre
  • 200 gr djathe ose gjize
  • 2-3 veze
  • 3-4 luge kos (qe ia hedhim preshve)
  • dhe 2-3 filxhane caji kos qe ia hedhim persiper
  • 3-4 luge vaj ulliri (sipas deshires)

Udhëzimet

Lyejme tepsine me vaj dhe shtrojme nje shtrese mesatare me miell misri,hedhim perberjen presh-gjize-veze-kos,pastaj shtrojme nje shtrese tjeter miell misri,me pas kosin ne te gjith siperfaqen e tepsise,ne fund 3-4 luge vaj ulliri dhe e veme te piqet ne 200 grade.