Plani Macron për Europën

“Emmanuel Macron revolucionarizoi politikën franceze. Tani ai dëshiron ta përsërisë këtë mashtrim në Evropë”

Ju mund të mendoni se Emmanuel Macron meriton një moment për të kapur frymën e tij. Vetëm një vit e gjysmë ai nxorri një nga grusqet më të guximshme politike në historinë e kohëve të fundit evropiane, duke kapërcyer një organizatë politike të lodhur për t’u bërë udhëheqësi më i ri i Francës që nga Napoleoni. Ai krijoi një parti politike nga e para dhe e mori atë në një shumicë të trefishtë në parlament. Ai ka vendosur energjikisht për reformimin e tregut të punës të Francës dhe sistemin e taksave. Megjithatë, duke tërhequr gjithë këtë në shtëpi, Z. Macron tani shpreson të përsërisë këtë mashtrim në të gjithë Bashkimin Evropian.

Duke analizuar kontinentin, Z. Macron vë në dukje një mosfunksionim të ngjashëm me atë që ai vëzhgoi në Francë dhe dëshiron të aplikojë mjete të ngjashme. Lejoni që globalizimi të funksionojë i papërmbajtur, ai llogarit, dhe ju krijoni kundërvihet vicioz të la Brexit dhe Donald Trump. I animuar nga një mision për të shpëtuar BE-në nga populistët si Marine Le Pen, të cilëve ai e fitoi në zgjedhjet presidenciale në platformën më pro-evropiane që votuesit francezë kishin parë për një brez, Z. Macron ka një përgjigje: “një Evropë që mbron”.

Udhëheqësit e tjerë kanë mësuar shpejt se çfarë do të thotë kjo. Z. Macron është përpjekur të ulë frenat në marrëveshjet e shpejta tregtare që mund të injektojnë një dozë rritjeje në ekonominë e Evropës, por që ai të ketë frikë të mund të largojë qytetarët dhe parlamentet. Ai i ka trajnuar armët e tij mbi rregullat që lejojnë evropianët lindorë që të shmangin akuza të shtrenjta sociale në perëndim. Pyesni punonjësit francezë që të gëlltisin reformat e punës, ndërsa ata janë të prishur nga polakët që punojnë së bashku me ta, z. Macron gjykon, dhe ju bëni punën e zonjës Le Pen për të. (Një marrëveshje e kohëve të fundit për këta “punëtorë të postuar” i dha Z. Macron fitimin e tij të parë të madh evropian.) Pa marrë parasysh nëse përpjekjet e tilla bëjnë pak për xhepat e evropianëve; Z. Macron beson në simbole.

Ai gjithashtu beson në reformën, veçanërisht në monedhën e përbashkët gjysmë të ndërtuar të BE. Z. Macron është i dëshpëruar për të shpërndarë dyshimet në Gjermani se ai dëshiron një “bashkim transferimi”, në të cilin taksapaguesit e kujdesshëm të Evropës veriore janë të tronditur për të subvencionuar diku tjetër. Kjo është me të vërtetë një karikaturë e madhe e një vizioni që në të mirë të saj kombinon propozimet financiare, makroekonomike dhe institucionale për të ndihmuar motin e euros stuhinë e ardhshme. Por vitet e gjata të konfliktit të brendshëm të eurozonës kanë lënë plagë të thella. Ka një shkëputje të mrekullueshme mes optimizmit që vazhdon në Paris dhe rritjes së vazhdueshme të pritjeve në Berlin, pasi bisedimet e koalicionit të ashpra të Angela Merkelit vazhdojnë të grinden.

Më shqetësuese për të gjithë mund të ishte përpjekja e z. Macron për të rishikuar politikën partiake të BE përpara zgjedhjeve të Parlamentit Europian më 2019, më saktë si La République en Marche e tij grisi sistemin francez. Grupimet e parlamentit bashkojnë së bashku partitë me mendje si nga e gjithë BE-ja: Partia Popullore Evropiane strehon qendrën e djathtë, grupi i Socialistëve dhe Demokratëve u drejtohet të majtëve dhe kështu me radhë. Ndryshe nga pothuajse çdo parti tjetër kombëtare në Evropë, zoti Macron është në linjë me asnjë prej tyre.

Kjo është pjesërisht për shkak se ajo mezi është 18 muajshe. Por këshilltarët e zotit Macron mendojnë se grupet e paqëndrueshme të Evropës janë të pjekur për përçarje. PPE, për shembull, grumbullon Kristian Demokratët e qendrës së Merkelit me nacionalistët hungarezë të Fideszit. Ashtu si në Francë, këshilltarët e zotit Macron duan të rikonfigurojnë politikën evropiane për të vendosur avokatë të hapjes dhe bashkëpunimit kundër populistëve dhe euroskeptikëve dhe të kërkojnë partnerë që ndajnë këtë pikëpamje. Feelers janë vënë në pro-evropianët në Spanjë, Holandë dhe gjetkë. Me kalimin e kohës, ALDE, një grupim i centristëve liberalë, edhe pse të vegjël, mund të shërbejë si bazë.

Përmes një sërë “konventash demokratike” në Evropë (një ide tjetër e provuar në Francë) e kulluar nga Nathalie Loiseau, ministri i tij i Evropës, zoti Macron do të kërkojë të mbledhë një program për zgjedhjet e vitit 2019 dhe ndoshta bazën për grupin e tij në parlamenti. Kjo do t’i japë atij një platformë për të ndihmuar në përcaktimin e një zëvendësimi për Jean-Claude Juncker, i cili do të dalë në pension si president i Komisionit Evropian, burokracia e fuqishme e Brukselit, menjëherë pas zgjedhjeve. Një emër që bën raundet në Paris është Margrethe Vestager, cari i konkursit të komisionit. Fryma e saj, shija për marrëdhëniet me publikun dhe sulmet e përgjakshme në firmat e teknologjisë së zvogëlimit të taksave e bëjnë atë një përshtatje të natyrshme për Z. Macron.

Oreksi për shkatërrim
Europa ishte bërë aq e dhënë për një Francë të dobët, saqë ka luftuar për t’u përshtatur me atë që Pascal Lamy, një ish-drejtor i përgjithshëm francez i Organizatës Botërore të Tregtisë, e quan “metoda e lëvizjes së Macron”. Energjia e z. Macron ka elektrizuar Evropën, por ka ngritur gjithashtu frikë – dhe jo vetëm në lindje – që nëse nuk mbetej i paqëndrueshëm, mund të rezultojë më ndarëse sesa konstruktive. Z. Macron gëzon luftëra kur është e domosdoshme, veçanërisht me Poloninë. Ivan Korcok, ministri i Sllovakisë për Evropën, e krahasoi qasjen evropiane të zotit Macron për të ngritur lart majën e malit Everest pa oksigjen. Më mirë të presësh në kampin bazë për të siguruar që i gjithë ekipi është i pranishëm. Të tjerë dyshojnë se po dëshmojnë jo më shumë se një korrigjim të proteksionizmit të vjetër francez në rroba me shkëlqim.

Kjo paraqet një sfidë të re për Z. Macron. Ai vuri re para të tjerëve se votuesit francezë ishin gati për një rregullim të politikës së tyre të thyer dhe kapën momentin për ta siguruar atë. Paralela në Evropë nuk është e saktë. Një vëzhgues simpatik paralajmëron se disa europianë do të hezitojnë të bashkohen me “përpjekjet napoleonike” të zotit Macron nëse ai përpiqet të përzihet politikën e tyre partiake. Më shumë ngut, Z. Macron do të duhet të gjejë një mënyrë për të nxitur energjinë e tij për kujdesin e znj. Merkel, ndërsa ajo prodhon kah muzgu i saj politik.

Ambicia e zbutur paksa nuk mund të jetë gjë e keqe për një president me një tendencë për të hidhur. Shpërthimet e shumëfishta të Europës dhe neuroza e identitetit nuk japin hua për zgjidhje të drejtpërdrejta. “Macron është kandidati i racionalitetit në një kontinent të shqyer nga pasioni”, thotë Dominique Moïsi, një studiues në Institut Montaigne, një think-tank në Paris.

Artikulli paraprakHapi 6 për një imazh më të mirë për veten: Mendo pozitivisht
Artikulli vijuesPse muri i Donald Trump nuk do të mbajë heroinën jashtë Amerikës