Presidenti i sapozgjedhur polak u shërben kafe qytetarëve

0
165
Presidenti i sapozgjedhur në Poloni, Andrzej Duda i ka shërbyer njerëzve, duke servirur kafe në rrugët e Varshavës.
Fitorja e 43-vjeçarit është e parë e parë e zgjedhjeve të përgjithshme në një dekadë nga partia e tij opozitare, Partia Ligj dhe Drejtësi.

Rezultati zyrtar për zgjedhjet presidencial ende nuk është bërë publik, por presidenti në largim Branislaw Komoroëski ka pranuar humbjen pasi një exit-poll e nxirrte atë me 47% të votave, ndërsa Duda merrte 53%.

“Jam shumë e lumtur me një president të tillë. Dua të jetoj dhe punoj në këtë vend”, shprehet një polake.
Një burrë polak thotë: “Pashë një zyrtar të zgjedhur që falënderon njerëzit për herë të parë”.

Komorowski shihej si president i ardhshëm dhe për një tjetër mandat, por rezultati tregoi të kundërtën.
Fitorja e Dudas është nj alarm për qeverinë, e cila do të përballet me votuesit një vit më vonë.kohaislame