Rama i përgjigjet Thaçit: Nuk flas në emër të Kosovës por për Kosovën

0
696

Kreu i qeverisë, Edi Rama i ftuar në “Studio e Hapur” ka komentuar vizitën e tij në Beograd si dhe deklarat që ai bëri për Kosovën.
Rama konkretisht u ndal edhe tek deklaratat e ministrit kosovar Hoxhaj dhe Presidentit Thaçi të cilët nuk i priten mirë deklaratat e Ramës në Serbi për Ksoovën.
Këta kanë thënë se nuk kanë nevojë për Tiranën në normalizimin e marrëdhenieve me Serbinë.
“Unë nuk shoh asnjë lidhje në këtë dualizim. Sepse pala shqiptare e Kosovës flet në emër të Kosovës.

Unë nuk flas në emër të Kosovës, por flas për Kosovën dhe për këtë nuk i marrë leje askujt”, ka thënë Rama.
I pyetur nëse këto deklarata kanë përkeqësuar marrëdhëniet me Kosovën, Rama ka thënë se ato kanë qenë deklarata emocionale të momentit dhe se nuk preferon t’i komentojë.