Regjimi shiit Irakian kërkon ndihmë ushtarake nga SHBA

0
135

Kryeministri i regjimit shiit Irakian, Nuri al-Maliki, ka takuar një grup ligjvënësish amerikanë.

Ai ndodhet në Uashington për të kërkuar ndihmë ushtarake kundër dhunës dhe luftës cvile përgjatë kufirit me Sirinë.

Kombet e Bashkuara thonë se mbi 7,000 civilë janë vrarë në Irak këtë vit.

Pas takimit me Malikin, senatori amerikan, John McCain, ka thënë se situata në Irak po përkeqësohet dhe se kthimi i saj në normalitet varet nga Maliki.

McCain ka qenë njëri nga gjashtë senatorët republikanë dhe demokratë, të cilët i kanë dërguar letër presidentit Barack Obama, duke fajësuar aksionet e Qeverisë së Malikit për rritjen e dhunës në Irak./rel/kohaislame.com