Reshje bore në disa vende të Ballkanit

Ditëve të fundit në disa vende të Bllaknit mbizotëron moti i ftohtë me çka është karakterizur edhe me reshje bore

Reshjet e borës gjatë stinës së pranverës, në mes të muajit prill, kanë kapluar disa vende të Ballkanit, siç janë Kosova, Bosnjë dhe Hercegovina dhe Kroacia, raporton Anadolu Agency (AA).

Në kryeqytetin e Kosovës, në Prishtinë sot filloi të bie borë bashkë me reshjet e shiut, kurse nga Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës bëjnë të ditur se sot do të ketë mot me diell dhe vranësira, të cilat do të shoqërohen me reshje shiu dhe bore.

Ndërsa në Sarajevë të Bosnjë e Hercegovinës sot në mëngjes ka rënë borë deri në 30 centimetra, me ç’rast është vështirësuar trafiku.

Moti i keq dhe reshjet e borës që nga mbrëmë kanë shkaktuar defekte edhe në rrjetin elektrik si pasojë e së cilës shumë amvisëri kanë mbetur pa energji elektrike.

Sipas sinoptikëve temperatura e ditës do të arrijë deri në katër gradë celsius.

Në BeH kryesisht mbisundon mot i vrenjtur me borë dhe shi, ndërsa gjatë ditës pritet të ulen reshjet në pjesën më të madhe të vendit, bëhet e ditur nga Enti Hidrometeorologjik i BeH-së.

Kurse gjatë ditës së djeshme edhe në Kroaci ka pasur reshje të borës.

Artikulli paraprakFëmijët refugjatë të ikur në Çad mbesin të vetëm
Artikulli vijuesUkraina paralajmëron për krizë të re energjetike