Rusi: Fillon hetimi mbi videon që shfaq Kur’anin e djegur

0
165

Më 5 janar, një video e shfaqur në YouTube tregon pamje të djegies së Kur’anit nga një grup në Rusi.

Një hetim është nisur në Rusi pas shfaqjes së një video në YouTube që tregon një grup njerëzish të ekstremit të djathë duke djegur kopje të Kur’anit dhe duke abuzuar me një musliman nga Azia qëndrore.

Videoja, e cila u shfaq në internet javën e kaluar nën emrin e Oleg Makarov, shfaq grupin duke djegur kopje të Kur’anit në gjuhën ruse. Më pas, shfaqen pamje që tregojnë në mënyrë të qartë një njeri të rrahur keq, dhe duke u urdhëruar nga grupi që të mohojë Zotin.

Policia në Moskë ka thënë se hetimi ka filluar të enjten./mszh/kohaislame