Siri: Regjimi kriminal i Asadit përdor armë kimike gjatë sulmeve në Dera

0
111

Pretendohet se ndërkohë që vazhdojnë përpjekjet për vendosjen e një armëpushimi në Siri para konferencës për paqe Gjeneva 2, regjimi i Esadit sërish përdori armë kimike gjatë sulmeve të tij.

Në qytetin Dera u jetuan përleshjet e ashpra mes forcave të regjimit dhe opozitarëve.

Opozitarët pretenduan se forcat e Esadit gjatë këtyre përleshjeve përdorën armë kimike.

Në përleshje janë vrarë 3 ndërsa u plagosën 13 persona.

Sipas marrëveshjes ndërkombëtare të arritur vitin që lamë pas duhet që arsenali i armëve kimike të regjimit të Esadit të shkatërrohen plotësisht deri nga mesi i këtij viti./trt/kohaislame