Rusia ka filluar tërheqjen nga Siria

Rusia ka filluar të bëj gati avionët luftarak ti kthejë në shtëpi nga baza ajrore në Siri, sipas ministrit të mbrojtjes ruse.
Kjo lëvizje suprizuese vie pas Vlladimir Putin urdhëroi ushtrinë Ruse të largohen nga Siria pas përfundimit të bisedimeve të paqes në Gjenevë dhe në pesë vjetorin e fillimit të luftës atje.
Ata thanë se tani fillimisht janë duke bërë dislokimin e ekuipazhit dhe materialeve si aeroplanët, e cila jep fund kampanjës ajrore të Rusisë pas pesë muaj e gjysmë.
Për këtë veprim kishte marrë telefonatë edhe nga Shtetet Bashkuara.
Baza ajrore e Rusisë, do të vazhdojë të qëndrojë në Siri por aty nuk do të operojë askush thuhet sipas zëdhënësve të qeverisë ruse./KohaIslame

Artikulli paraprakIdomeni po kthehet në “moçal” , frikë për sëmundje
Artikulli vijuesVIDEO – Dashuria e xhinit femër ndaj njeriut mashkull