Shampite

0
411
Perberesit:
 
– 6 veze 
– 12 luge sheqer 
– 1 filgjan uje te nxehte 
– 6 luge miell 
Sherbeti: 
– 2 filgjana te kafes sheqer 
– 1 filgjan uje
 
Përgatitja:
 
Te kuqet e veze 6 perzihen me 6 luge sheqer derisa te fitohet nje mase e trashe. Pas kesaj hidhet nje filxhan i uje i nxehet dhe ne fund 6 luge miell. Brumi vendoset ne tepsi dhe pjeket. Ne anen tjeter vehen 6 te bardhat te vezve dhe tunden me 6 lugee sheqer derisa te fitohet shkume e trashe. Ne nderkohe vihet te zihet shebeti me 2 filxhan te kafes shqer dhe nje filxhan uje. Ne shkumen e te bardhve te vezeve vihet pika pika sherbeti i nxehet, shkuma e fituar vihet siper revanise dhe tepsia serish kthehet ne furre ( te vakt ) 10 min. Prehet torta.
 
Ju befte mire.