Shenjat e ndërhyrjes ruse në referendumin ‘Brexit

LONDON, UNITED KINGDOM - JUNE 15: A leave supporter is seen as fishing boats campaigning for Brexit sail down the Thames through central London, United Kingdom on June 15, 2016. A Brexit flotilla of fishing boats sailed up the River Thames into London today with foghorns sounding, during a protest against EU fishing quotas by the campaign for Britain to leave the European Union. (Photo by Kate Green/Anadolu Agency/Getty Images)

Më shumë se 150,000 llogari në Twitter në gjuhën ruse dhanë dhjetëra mijëra mesazhe në gjuhën angleze duke i bërë thirrje Britanisë të largohet nga Bashkimi Europian në ditët përpara referendumit të vitit të kaluar për këtë çështje, njoftoi një ekip hulumtuesish të mërkurën.

Më shumë se 400 nga llogaritë që Twitter i ka identifikuar tashmë hetuesve të kongresit si mjete të Kremlinit, thanë studiuesit e tjerë, gjithashtu postuan mesazhe ndarëse rreth vendimit të Britanisë për tërheqjen nga blloku, ose Brexit, para dhe pas votimit.

Shumica e mesazheve u përpoqën të ndezin frikën për muslimanët dhe emigrantët për të ndihmuar në votimin, duke sugjeruar paralele në strategjinë që propagandistët rusë punonin në Shtetet e Bashkuara në zgjedhjet e vitit 2016 në përpjekje për të intensifikuar polarizimin e elektoratit.

Gjetjet e ndara janë prova më e fortë ende e një përpjekjeje ruse për të përdorur mediat sociale për të manipuluar politikën britanike në të njëjtën mënyrë që Kremlini ka bërë në Shtetet e Bashkuara, Francë dhe gjetkë.

Dhënia e informacioneve shpjeguese erdhi vetëm dy ditë pasi kryeministrja Theresa Maj i Britanisë mbajti një fjalim që akuzoi Rusinë për përdorimin e sulmeve kibernetike dhe propagandës online për të “minuar shoqëritë e lira” dhe “mbjellin mosmarrëveshje në Perëndim”.

Shefi i Sigurisë Kibernetike britanike paralajmëron për hakmarrjen ruse.

Të martën, shefi i Qendrës Kombëtare të Sigurisë Kibernetike publikoi një përmbledhje të një fjalimi të përgatitur duke pohuar se gjatë 12 muajve të fundit, hakerët rusë kishin lëshuar sulme kibernetike në rrjetin energjetik britanik dhe në industritë e telekomunikacionit dhe mediave.

Të marra së bashku, stuhia e raporteve dhe akuzave shton presion në rritje mbi Twitter, Facebook dhe kompanitë e tjera të mediave sociale për të zbuluar më shumë të dhënat e tyre të brendshme rreth pagesave të reklamave dhe regjistrimeve të llogarive, informacion thelbësor për të ndriçuar shtrirjen e ndërhyrjes ruse në referendumin mbi Brexit .

Megjithatë, çdo provë që Moska bëri, megjithatë mund të komplikojë politikën tashmë të ngatërruar që e rrethon çështjen.

Kompanitë e mediave sociale zbuluan rolin e Rusisë në zgjedhjet amerikane vetëm pas nxitjes nga Kongresi. Facebook, për shembull, zbuloi këtë vit se, gjatë 32 muajsh, agjencia kërkimore në internet e lidhur me Kremlinin kishte paguar më shumë se 100,000 dollarë për reklamim online, ka postuar 80,000 copë përmbajtje përçarëse dhe arriti në më shumë se 126 milionë amerikanë.

Kremlini ka kërkuar shumë kohë që të dobësojë ose të ndajë Bashkimin Evropian, duke e parë atë si një rival për ndikim në vendet nga blloku i ish-Bashkimit Sovjetik. Dhe degët kryesore të propagandës së Rusisë si Sputnik dhe Rusia Sot e shtynë shumë për Brexit.

Por qeveria britanike, e konsumuar nga negociatat për një dalje nga Bashkimi Evropian, nuk ka marrë ende informacion shpjegues të ngjashëm. Megjithëse një komision parlamentar i kërkoi së fundmi ndërmarrjeve të mediave sociale për informacion, shumë kritikë kanë argumentuar se qeveria ka pak oreks për një hetim që mund të errësojë mandatin e saj.

Kompanitë e mediave sociale, duke përfshirë Facebook, Twitter dhe Google, kanë pasur pak nxitje për informacion vullnetar në lidhje me shfrytëzimin e platformave të tyre. Dhe shtypi britanik pro-Brexit, kryesisht tabloidët e fuqishëm, ka pak entuziazëm për të minuar vlefshmërinë e referendumit.

Kjo dinamikë tani mund të ndryshojë. Times of London njoftoi të mërkurën se një ekip hulumtuesish që punonin për një studim të palidhur dhe ende të pabotuar kishte identifikuar 156.252 llogari Twitter që listonin gjuhën ruse si gjuhë të tyre, por postuan mesazhe në gjuhën angleze për të argumentuar kundër Bashkimit Evropian.

Hulumtuesit, Oleksandr Talavera dhe Tho Pham, nga Universiteti Swansea në Uells, thanë në intervistat të mërkurën se llogaritë ruse, të cilat kishin postuar shumë pak rreth Brexit në muajin para referendumit, u bënë mjaft aktive në minutën e fundit: nga rreth 1,000 një ditë dy javë përpara votimit në 45,000 në 48 orët e fundit dhe 39,000 në ditën e shpalljes së rezultateve, 24 qershor 2016.

“Është shumë e çuditshme që dikush, gjuha e të cilit është tweets ruse në anglisht,” tha znj. Pham, duke e përshkruar atë si një anomali që i kishte bërë kërkuesit të shihnin më nga afër në 10 llogaritë më aktive të dyshuara.

Nëntë ishin fshirë, dhe e fundit, Sveta1972, dukej të dilte nga një qytet turistik rus. Në prag të referendumit, Sveta1972 i kërkoi Britanisë që “të bëjë qershorin e 23-të të Ditës sonë të Pavarësisë”.

Gjetjet e ngjashme nga një ekip i veçantë hulumtuesish u raportuan këtë javë nga The Guardian, një kundërshtar i fortë i Brexit. Këta hulumtues kishin mbledhur një mostër prej më shumë se 60 milionë postimeve të Twitter duke përdorur hashtags të lidhura me Brexit.

Ata zbuluan se 419 nga 2.752 llogaritë e identifikuara tashmë nga Twitter tek komisionet e kongresit, si të lidhura me Kremlinin, kishin shënuar 3.500 herë duke përdorur hashtags të Brexit.

Më shumë se 70 për qind e këtyre posteve ishin pas votimit, por 38 nga llogaritë shkëmbyen gjithsej 400 herë në ditën e votimit, tha Laura Cram, një profesor në Universitetin e Edinburgut, i cili e kreu studimin me kolegun e saj, Clare Llewellyn.

Studiuesit studiojnë Twitter për tregues të modeleve më të gjera në mediat sociale, sepse informacioni rreth përdoruesve dhe përmbajtjeve të tij është më i kapshëm sesa në platformat më të mëdha, por më pak të hapura si Facebook. Por pa zbulimin e më shumë informacioneve nga kompanitë, shkencëtarët socialë thanë se asnjë nga zbulimet e zbuluara këtë javë nuk do të japë prova bindëse për një fushatë të qëllimshme të Kremlinit për të ndikuar në votimin e Brexit apo në zgjedhje të tjera britanike.

Zonja Cram, për shembull, vuri në dukje se propagandistët rusë mund të kenë përdorur hashtags lidhur me Brexit vetëm për shkak se ata përshtaten me tema proteksioniste, nativiste apo anti-myslimane që rezonuan edhe në kontekstin e zgjedhjeve amerikane.

“Këto llogari patjetër që përdorën hashtags të Brexit”, tha ajo, “por nuk mund të themi nëse ata ishin kryesisht duke u përpjekur të ndikojnë në Brexit ose nëse kjo ishte një efekt anësor i tyre duke u përpjekur të shkaktojnë mosmarrëveshje në përgjithësi”.

Presidenti Vladimir V. Putin i Rusisë ka mohuar përpjekjen për të ndikuar në votimin e Brexit. Por shqetësimet rreth përdorimit të mediave sociale të Rusisë për të ndërhyrë në zgjedhje janë bërë aq të zakonshme sa që qeveria spanjolle kohët e fundit ka akuzuar Kremlinin për të luajtur një rol të rëndësishëm në shtytjen për pavarësinë katalanase.

Një sondazh i tretë, më i vogël i raportuar javën e kaluar nga revista Wired, zbuloi se 29 nga llogaritë e Twitter-it të lidhura me Twitter në Kongres kishin tweeted 139 herë për Britaninë ose Evropën. Blerja e sulmeve terroriste ndaj Islamit ose kangjella kundër emigrantëve ishin temat e preferuar, tha Jonathon Morgan, shefi ekzekutiv i Njohurive të Reja, një firmë dixhitale e sigurisë e bazuar në Austin, Tex, që zhvilloi studimin.

“Shumë prej këtyre raporteve kanë shtyrë me forcë narrativën që të gjithë muslimanët duhet të barazohen me terroristët dhe të bëjnë që muslimanët të ndalohen nga Evropa”, tha ai. “Kjo është shumë në përputhje me strategjinë ruse për çështjet e Shteteve të Bashkuara dhe fakti që po përdorin të njëjtat taktika për të synuar evropianët është jashtëzakonisht e thënë” /PS/.Kumti.com

Raphael Minder kontribuoi në ndërtimin e këtij publikimi/PS/.Kumti.com

Artikulli paraprakPër rusët, 75 vjet më vonë, Stalingrad është një betejë për të kujtuar
Artikulli vijuesUshqyerja e refugjatëve të Myanmarit