Shkon në 7600 numri i të vdekurve nga tërmeti në Nepal

0
174
Shkon në 6 mijë e 700 numëri i të vdekurve nga tërmeti i ndodhur më 25 prill në Nepal, raporton Anadolu Agency (AA).
 
Sipas informacioneve të policisë numëri i të vrarëëve në Nepal, Indi dhe Tibet nga tragjedia e tërmetit të ndodhur më 25 prill ka shkuar rreth 6 mijë e 700 persona. Ndërkohë flitet për rreth 14 mijë persona të plagosur.
 
Sipas një deklarate të Amabasdorit të BE-së në Katmandu të Nepalit thuhet se rreth 1 mijë persona janë nga vendet e BE-së, ndëkrohë ka akoma preja tyre që konsiderohen të humbur.
 
Nga ana tjetër institucione të ndryshme ndërkombëtare vazhdojnë të dërgojnë ndihma humanitare në Nepal për të prekurit nga tërmeti.
 
Mes tyre ka dhe shumë fondacione dhe organizata turke ku mund të veçojmë organizatën Shtetërore të Turqisë për ndhima në gjendje të jashtëzakonshme (AFAD), Gjysmë Hëna e Kuqe si dhe një nga organizatat më të mëdha jo qeveritare IHH.