Shqipëtari i cili u burgos sepse festoi fitoren e Muhamed Alisë

Muhammad Ali ishte boksier. Atë e donin si i tillë edhe në Shqipëri. Por në fillim të viteve ‘70, në kuadër të luftës kundër liberalizmit, regjimi komunist ndaloi boksin dhe për pasojë edhe dashurinë për legjendën amerikane të boksit.
Ahmet Golemi, ish-gazetar sportiv dhe ish-boksier, ishte nga ata që u ndëshkua dhe u burgos ndër të tjera, sepse festoi një nga fitoret legjendare të Cassius Clay, atë kundër George Foreman në 1974, në Kinshasa të Kongos.
Ahmet Golemi u ndëshkua me burg edhe sepse fitoi një bast 1000 lekësh dhe bleu një tortë 500-lekëshe për të festuar këtë fitore. /topchannel/

Për më shumë, ndiqni episodin e radhës të emisionit “Historine Personale”, të sjellë nga gazetari Endi Tufa…, në linkun  e mëposhtëm…

 

Artikulli paraprakMyftiu Naim Tërnava ua uron të gjithë besimtarëve muajin e Ramazanit
Artikulli vijuesIslamofobi ARTUR ZHEJI: LOBI SERB KA INVESTUAR VETËM NË XHAMIA NË MAQEDONI