Si të mbillni mandarina në vazo?

Shija e veçantë dhe aroma e mahnitshme e mandarinës është ajo që e bën atë një nga frutat më të shijshme dhe popullore.

Është e shijshme dhe ka përfitime të shumta shëndetësore. Janë fruta të pjekura që do të rritin sistemin tuaj imunitar, do të promovojnë funksionin e duhur të mushkërive, do të luftojnë inflamacionet dhe do t’ju ndihmojnë per probleme të tjera shëndetësore.
Shumë njerëz nuk janë të vetëdijshëm që ju mund të kultivoni fruta limoni në shtëpi, në kopshtin tuaj. Ne do t’ju japim të gjithë informacionin e rëndësishëm dhe do të mësoni se si të rritni mandarinat në shtëpinë tuaj:

Përgatitja:
Merrni një vazo të mesme që ka vrima në pjesën e poshtme. Në fund ju duhet të vendosni gurë të vegjël dhe për nje kullim me te mire perdorni dhe organik. Gjithashtu, për ventilim të madh duhet të përdorni pak rërë toke.Vendosni farat e mandarinës dhe mbulojini ato mirë. Mos i shtypni shume. Vendoseni vazon në një vend me diell.

Kujdes:
Herë pas here është e rëndësishme të shtoni pleh sepse është i lartë në hekur, zink dhe magnez.
Kur e shihni se toka është e thatë në një thellësi prej një inç, ju duhet të shtoni ujë. Është gjithashtu e rëndësishme të priten degët e thyera dhe të thara.
Herën e parë kur te mblidhni frytet, jini të kujdesshëm dhe të butë, në mënyrë që të mos dëmtoni atë.
Ju tani mund ti gëzoni mandarinat tuaja ne shtëpi, të cilat nuk janë me pesticide.Kjo menyre ju ben qe te mos blini mandarinat e tregut pasi ato përmbajnë shumë kimikate të cilat mund të dëmtojnë seriozisht shëndetin tuaj!

Burimi:/cuisineandhealth.com/gatuajshendetshem

Artikulli paraprakÇaj me lëkura të Portokallit
Artikulli vijuesJa si të ruhen kulturat bujqësore nga të ftoftit dhe ngricat