Si të mbroni veten dhe familjen tuaj nga sëmundjet e dimrit

Dimri zakonisht sjell me vete shumë prej baktereve dhe viruseve, dhe sëmundje të cilat kanë tendencë të shqetësojnë sistemin imunitar, prandaj të shohim së bashku mënyrat dhe rregullat do të ju ndihmojnë për të mbrojtur veten dhe familjen tuaj.

Metodat e mbrojtjes nga gripi dhe ftohjet
Rritja e rasteve të gripit dhe ftohjeve, sidomos gjatë dimrit, vjen si rezultat i mbi 200 lloje të viruseve vetëm për shkak të të ftohtit. Sëmundja e gripit është një rast mjekësor nga më të rëndat në histori, dhe në disa raste gripi mund të shkaktojë vdekjen!

Këtu është një listë e rregullave dhe këshillave që do t’ju ndihmojnë të shmangni këto infeksione virale

Mbuloni hundën dhe gojën me një copë kur kolliteni ose teshtini.
Hidheni shaminë e përdorur në koshin e plehrave menjëherë pas përdorimit.
Lani duart mirë me sapun dhe ujë, sidomos pas teshtitjes ose kollitjes.
Gjithmonë mbani një sterilizues ose dezinfektues në çantën tuaj.
Mos e prekni hundën ose gojën, kështu që mikrobet dhe viruset nuk përhapen shpejt.
Përpiquni të zvogëloni kontaktin me njerëzit me grip ose ftohje.
Edhe pse kjo lloj e sëmundjes është e vështirë për t’u kuruar shpejt, por ju merrni një pushim dhe mbajeni të lagësht trupin tuaj, se kjo do të ndihmojë për të përshpejtuar procesin e rikuperimit.

Konsumoni ushqim të pastër dhe ushqyes
Ngrënia e ushqimit të shëndetshëm çdo ditë do t’i sigurojë trupit vitaminat, karbohidratet dhe yndyrat, të cilat e mbajnë trupin aktiv dhe zvogëlojnë ndjeshmërinë ndaj sëmundjeve, dhe kjo gjë përshpejton procesin e shërimit nga sëmundjet.

Edhe pse dimri vjen me një shumë të tundimeve të ushqimit jo të shëndetshëm dhe toksik, por gjithmonë ka zgjedhje të shëndetëshme për t’u ndjekur.

Pra provoni zgjedhjen e ushqimeve

Ushqime të pasura me antioksidantë, proteina dhe fibra.
Ushqime të pasura me vitamina: B, C, D.
Ushqim me yndyrë të ulët.
Pini ujë mjaftueshëm
Është e rëndësishme që të mos lini pas dore pirjen mjaftueshëm të ujit, në mënyrë që të mbani nivele të larta të lagështisë në trup gjatë ditës. Trupi në dimër nuk ka tendencë tju kujtojë ndjenjën e etjes, siç është rasti në verë, kështu që është e lehtë të harrosh dhe të neglizhosh pirjen e ujit!

Jini aktiv
Nuk është sekret se dimri mund të jetë një kapitull i dëshpëruar për disa, vetëm ngritja nga shtrati në mëngjes mund të jetë rraskapitëse! Kjo është një gjendje mjekësore e quajtur depresioni sezonal i dimrit, por ju mund ta luftoni atë nëpërmjet jetës aktive që duhet të bëni.

Gjithashtu, përpiquni të dilni për të ushtruar disa stërvitje dhe aktivitete në natyrë, të tilla si ecja dhe vrapimi.

Mbani trupin tuaj të ngrohtë
Dimri është një kapitull veçanërisht i vështirë për të moshuarit dhe njerëzit me sëmundje kronike, të tilla si sëmundjet e zemrës dhe sëmundjet e frymëmarrjes. Ndiqni këto këshilla për ta mbajtur trupin të ngrohtë:

Gjithmonë mbyllni dyert kur hyni dhe dilni.
Përgatitni supë dhe ushqim të ngrohtë për një vakt të përditshëm.
Hani ushqimin tuaj rregullisht dhe pa neglizhencë, për të ruajtur nivele të larta të energjisë në trup!
Vishni veshje të ngrohta, pa e tepruar ose ekzagjeruar.
Ruajeni shtëpinë tuaj pa kërpudha dhe myk
Klima e errët dhe e ftohtë është një mjedis shumë i përshtatshëm për rritjen e kërpudhave dhe mykut, një atmosferë e krijuar nga dimri në çdo shtëpi natyrisht!

Prandaj, për të shmangur sëmundjet që mund të shkaktojë lagështia veproni si më poshtë

Ajroseni shtëpinë rregullisht.
Mbajeni shtëpinë të ngrohtë.
Thani të gjitha sipërfaqet në shtëpi dhe i pastroni ato rregullisht, sidomos ato që janë më të ekspozuara ndaj lagështisë (sipërfaqet e kuzhinës dhe banjës).

Artikulli paraprakKëto cilësi ju bëjnë më tërheqës
Artikulli vijuesTrajtimi i infeksioneve tek gratë