S’ka marrëveshje për detin Shqipëria me Greqinë

“Nuk ka një marrëveshje për detin mes Greqisë dhe Shqipërisë”.

Kështu është shprehur mbrëmjen e kaluar në “Top Show” këshilltari i ministrit të Jashtëm, Ditmir Bushati.

Ai tha se burimet për 12 miljet, buron nga konventa jo nga marrëveshja. “Kemi një dakordësi midis dy ministrave për të shkuar drejt një marrëveshje. Burimet për 12 miljet, buron nga konventa jo nga marrëveshja”, u shpreh Glevin Dervishi, këshilltari i ministrit Bushati në Top Show.

Ndërkohë, Shpëtim Idrizi u shpreh se Bushati duhet të përgënjeshtronte Kotzias për 12 miljet.

“Bushati nuk bëri as transparencë për çështjen çame. Kjo nuk është korrekte nga aspekti diplomatik. Sapo ligji i luftës të hiqet, ne do të kërkojmë në bllok dëmshpërblimin për pronat”, tha Idrizi.

Top Channel

Artikulli paraprakKonsensusi për Demarkacionin
Artikulli vijuesPrifti zemërgjerë vë në rrezik jetën për qenin e fqinjës (video)