Sulmet ajrore izraelite godasin Gazën

0
200

Ushtria izraelite konfirmoi se ka sulumuar 29 objektiva në Gaza të mërkurën vonë

Sulmet erdhën menjëherë pasi grupi Xhihadi Islamik mori përgjegjësinë për hedhje të disa raketave në Izraelin jugor në hakmarrje për vrasjen e tre anëtarëve të saj në një sulm ajror izraelit në Gaza një ditë më parë .
Grupi palestinez Hamas, i cili kontrollon Rripin e Gazës, ka fajësuar Izraelin për shkallëzim të dhunës.
Në një deklaratë, zëdhënësi i Hamasit, Fawzi Barhoumi fajësoi Izraelin për përkeqësim të situatës nga shkeljet dhe vrasjet e bëra.
Ai i bëri thirrje Ligës dhe Organizatës së Bashkëpunimit Isalmik që të ndërhyjnë menjëherë për të ndalur agresionin izraelit. /mszh/kohaislame