Sulmohen ushtarët e NATO-s në Kabul

Një ushtar i NATO-s, është vrarë dhe gjashtë të tjerë nga personeli janë plagosur në Afganistan, pasi një sulmi të talibanëve me makinë bombë, i cili kishte cak një konvoj të kësaj ushtrie.

Zyrtarë nga misioni mbështetës i NATO-s, kanë thënë se sulmi ka ndodhur dje në provincën e Kabulit.

Të lënduarit janë duke u trajtur në spital, derisa është bërë e ditur se dhjetëra civilë janë lënduar po ashtu gjatë këtij sulmi.

Talibanët e kanë marrë menjëhërë përgjegjësinë për sulmin.

Zyrtarët kanë thënë se ushtari i vrarë nuk është amerikan, mirëpo nuk kanë dhënë detaje shtesë.

Një tjetër sulm me makinë bombë ka ndodhur dy ditë më parë, në të cilin kanë vdekur 2 ushtarë në qytetin Kandahar, Afganistan.

Edhe për atë sulm përgjegjës kanë thënë të kenë qenë talibanët.

Sulmet kanë vënë në pah rreziqet me të cilat përballët ushtria amerikanë në Afganistan, derisa presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, është duke konsideruar mundësitë e rritjes së trupave për t’i dhënë fund luftës me talibanët.

Artikulli paraprakTusk i shqetësuar, Polonia mund të largohet nga BE-ja
Artikulli vijuesKuvendi i Kosovës, nga kriza në krizë