Talebanët marrin përsipër sulmin me raketë mbi Parlamentin e Afganistanit

Parlamenti i Afganistanit në kryeqytetin e vendit, Kabul ka qenë sot shënjestër e një sulmi me raketahedhës, ku përgjegjësinë e morri përsipër grupi taleban, raporton Anadolu Agency (AA).

Incidenti ka ndodhur në kohën kur zyrtarë të vendit, përfshirë ministrin e Brendshëm, kishin shkuar në mbledhjen e Parlamentit ku në rend dite kanë qenë pyetjet e deputetëve për gjendjen e sigurisë në vend.

Sipas kolonelit, Abdul Ghafar Ghorzan, policia ka nisur një hetim, ndërsa siç tha të dhënat do të njoftohen më vonë.

Zyrtarët thanë se raketa e parë goditi ndërtesën e Parlamentit duke shkaktuar dëme materiale, ku pasuan edhe dy shkrepje të tjera.

Zëdhënësi i ministrit të Brendshëm, Sidique Sidiqui konfirmoi incidentin dhe ka shtuar se nuk ka viktima në njerëz.

Zëdhënësi i talebanëve, Zabihullah Mujahid deklaroi se sulmi është kryer nga luftëtarët talibanë, për të shtuar se gjatë sulmit mbi Dar-ul-Aman ka pasur të vrarë në mesin e forcave të sigurisë.

Artikulli paraprakNëse pini duhan për më shumë se pesë vite, kjo recetë do t’ua pastrojë mushkëritë
Artikulli vijuesFrancë: Gjykohet sepse mbante 113 mace në shtëpi