Tërnava: BIK-u të financohet nga shteti

0
189

Myftiu i Kosovës Naim Tërnava, ka kërkuar që Bashkësia Islame e Kosovës (BIK), të financohet nga buxheti i shtetit.

“Është imediate të rregullohet çështja e financimit të BIK-ut dhe bashkësive të tjera fetare që jetojnë në Kosovë”, është shprehur Tërnava.
Ai në një intervistë për Epokën e Re, ka barë me dije se me 4 tetor në orën 10:00 do të vihet gurthemeli i xhamisë qendrore te objekti i postës së re në Prishtinë.
Sipas Tërnavës, ndërtimi i kësaj xhamie mund të kushtojë rreth 20 milion euro.
I pari i BIK-ut ka vlerësuar se Kosova është rast i veçantë në tërë botën sa i përket tolerancës fetare./Indeksonline/kohaislame